Stare Jabłonki - oaza spokoju

Stare Jabłonki - oaza spokoju Stare Jabłonki są bardzo popularną pod względem turystycznym wsią znajdującą się na Mazurach. Wieś ta położona jest w powiecie ostródzkim (niedaleko Ostródy - około 11 kilometrów), na Pojezierzu Iławskim, nad malowniczym jeziorem Szeląg Mały. Jezioro to ma powierzchnię 84 hektarów, jest długie na około trzy kilometry i szerokie na pół kilometra. Otoczone jest licznymi leśnymi kompleksami, które są bardzo atrakcyjne turystycznie. Od północnej strony Szeląg Mały połączony jest kanałem z jeziorem Szeląg Wielki. Każdego roku zbiornik jest zarybiany, a wędkarze go wprost uwielbiają. Wiele osób przybywa w te okolice specjalnie z myślą o wędkowaniu. Zgodnie z tym, co mówią miłośnicy wędkarstwa, jest to jezioro sandaczowe.
Stare Jabłonki posiadają bardzo dobrą komunikację autobusową, dlatego też bez trudu dostaniemy się stąd między innymi do Olsztyna, Ostródy, Lidzbarka. Naturalnie możemy podróżować także drogą wodną. Wodna przystań zlokalizowana jest na wspomnianym jeziorze Szeląg Mały. W tym miejscu rozpoczyna się wodny szlak Kanału Elbląskiego. Ów Kanał Elbląski rozpoczynający się na Szelągu Małym jest bardzo dużą atrakcją turystyczną. Kolejną atrakcją jest tunel znajdujący się pomiędzy jeziorami Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku, kiedy zbudowano linię kolejową Toruń-Olsztyn i jest bardzo lubianym miejscem spacerów. Na wycieczkę można wybrać się wschodnią ścianą tunelu, bo właśnie przy niej zbudowana została kładka z drewna dla pieszych.

Miłośnicy przyrody mogą z kolei wybrać się na wycieczkę do położonego niedaleko Starych Jabłonek Rezerwatu Sosny Taborskiej. Znajduje się on niedaleko wsi o nazwie Tabórz, w nadleśnictwie Miłomłyn. Na turystów czeka w rezerwacie ścieżka dydaktyczna wraz z interesującymi tablicami informacyjnymi licząca długość 1500 metrów. Rezerwat chroni stary drzewostan (przeszło 230-letni), w którym przeważa sosna zwyczajna rasy taborskiej.

Przechadzając się po lesie w Starych Jabłonkach na pewno natrafimy na bunkry, które stanowiły część fortyfikacji Pozycji Olsztyneckiej. Warto zaznaczyć, iż Stare Jabłonki oraz okolica bogate są w liczne szlaki nie tylko turystyki pieszej czy rowerowej, ale także trasy do jazdy konnej. Od 2004 roku w miejscowości odbywa się coroczny Mazury Open Swatch FIVB World Tour - organizowany przez Hotel Mazury Anders. Anders słynie jako wyjątkowy i ekskluzywny hotel spa, pełną ofertę znajdziecie na stronie
http://www.hotelanders.pl/spa-i-relaks . Ponadto w Starych Jabłonkach ma tam miejsce taka impreza jak Festiwal Ryby, Wędki i Muzyki "Sielawa Blues".
Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

CzłopaNadarzyceWałcz
--- miejsce na reklamę ---

JastrowieBronikowo
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecLaski WałeckieVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Co zabrać, czyli pakujemy plecak

Szlak niebieski ZP 1127

Szlak Rurzycy im. Jana Pawła II

Szlak żółty ZP 1138

Tuczno PKS - plaża kąpielisko - pole biwakowe - rynek stanica harcerska - UMiG Tuczno - PKS (12km)

  • Polecamy

komis wałcz kom-tad

Darmowy wpis do bazy noclegowej

?>