'Wiszący' Most na Gwdzie

'Wiszący' Most na Gwdzie Nieopodal Jastrowia, przy drodze nr 189 łączącej Jastrowie ze Złotowem, warto zrobić sobie chwilę przerwy w podróży i przyjrzeć się zagadkowej konstrukcji rozpiętej nad korytem Gwdy. Są to pozostałości po moście kolejowym wybudowanym w 1914 r. przez szczecińską firmę „J. Gollnow u. Sohn”. Cała linia kolejowa miała za zadanie aktywizację gospodarczą terenów wokół Gwdy. Obok kolei taką szansę upatrywano w elektrowni wodnej, która powstała nieopodal.
Most przyjął formę stalowej, kratownicowej konstrukcji z parabolicznym przęsłem dolnym o długości 60 metrów (nad lustrem wody rozpięte jest 40 m). Przeznaczony był do przenoszenia jednego toru kolejowego.
Jastrowie będąc w czasie II wojny światowej ważnym punktem oporu niemieckiego narażone było na dotkliwe zniszczenia. W obliczu nadciągającego wroga część wojsk niemieckich wycofało się z miasta. Aby przerwać linię kolejową wysadzono most. Nie spadł on jednak do rzeki, a jedynie wyrwany z betonowych przyczółków obrócił się i zaklinował. Mimo to uszkodzenia spełniły swoją rolę, żaden pociąg nie mógł już tędy przejechać. Doszczętnego zniszczenia linii kolejowej dokonano już po wojnie. Wojska radzieckie rozebrały szyny, podkłady i wszelkie nadające się do przetransportowania elementy. Ze względu na niebezpieczeństwo i ogromną trudność w demontażu most pozostał.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- most znajduje się przy drodze nr 189 Jastrowie – Złotów
- przy moście zorganizowano miejsce postoju z tablicami informacyjnymi
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl\Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

NadarzyceCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoStrzalinyVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Chmiel Wielki, jez.

(Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)

O Diable Frydlandzkim

Henryku Blankenburgu, raptusie i okrutniku, czyli wielki zajazd na ziemi wałeckiej

Ostrowiec

(niem. Sagemuhl)

Grupa Warowna Cegielnia

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>