Iłowiec
(niem. Polniche Fuhlbeck)

Miejscowość niezwykle intrygująca. Zadziwia każdego odwiedzającego te rejony. A czym tak bardzo zaskakuje? Otóż tym, że właściwie jest, a jakby jej nie było.
Iłowiec, który powstał już w XVI w. i był dość prężnie rozwijającą się miejscowością, obecnie nie ma ani jednego stałego mieszkańca. Koleje jego losów zmieniały się wraz ze zmianami właścicieli, jednak dopiero wydarzenia sprzed 60 lat doprowadziły do całkowitego upadku. W wyniku działań wojennych, jakie były prowadzone w 1945 r. został zupełnie zniszczony. Tragiczne walki w okolicach Iłowca oraz poległych tam żołnierzy upamiętnia pomnik znajdujący się na obrzeżach miejscowości.
Obecnie w granice Iłowca zalicza się także rejon tzw. Spalonego Młyna, miejscowości, która także uległa zniszczeniu w trakcie walk o Wał Pomorski. Krótki spacer wzdłuż rzeki może doprowadzić do miejsca, w którym kiedyś ów młyn stał.

WALORY TURYSTYCZNE
W miejscu ruin dawnego dworku powstał, jedyny obecnie iłowiecki budynek, zajazd „Leśny Dwór”. Ukryty w gęstwinie lasu, położony tuż nad przepływającą rzeką oraz jeziorem, sam w sobie stanowi nie lada atrakcję. Położony tuż przy ruchliwej drodze nie jest z niej widoczny, a co istotniejsze, do biesiadujących tam gości nie docierają żadne „drogowe” odgłosy. Każdemu podróżującemu tymi rejonami polecam odpoczynek nad urokliwą i przyjemnie szemrząca Świniarką. Miejscowe podania głoszą, że można tam posilić się własnoręcznie złowionym pstrągiem, jednak biorąc pod uwagę zdolności autorki tekstu w tej materii, wolała polegać na bardziej doświadczonej obsłudze lokalu. Urokliwe położenie wśród lasów zapewnia ciszę i spokój. Miejsce atrakcyjne dla miłośników wędkarstwa i grzybobrania. Miejscowość w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.

WARTO ZOBACZYĆ
- pomnik upamiętniający walki na Wale Pomorskim
- rejon Spalonego Młyna

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- dojazd drogą 163 Wałcz - Czaplinek
- miejscowość położona ok. 18 km od Wałcza
- możliwość wypożyczenia rowerów
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MarcinkowiceCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieKłębowiecBronikowo
--- miejsce na reklamę ---

WałczJastrowieMirosławiecVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Kłębowiec

(niem. Klausdorf)

Planowanie wędrówki

Marcinkowice

(niem. Marzdorf)

Zespół pałacowy w Kłębowcu

  • Polecamy
?>