Fauna - Pojezierze WałeckieW wałeckich lasach żyją sarny, jelenie, dziki, lisy, nieco rzadsze są daniele, borsuki, kuny leśne, bobry. Liczne jeziora są siedliskiem ptactwa wodnego. Z gatunków rzadkich, będących pod ochroną nad j. Bytyńskim, w okolicy Nadarzyc i Drawy spotykany jest orzeł bielik. Dość licznie na wszystkich jeziorach występuje łabędź niemy. Na błotnistych, otoczonych lasami terenach gnieżdżą się żurawie. Z gatunków drapieżnych spotykane  »» więcejBobryPodczas wędrówki po wałeckiej Bukowinie, właściwie na każdym kroku, natrafiamy na powalone pnie drzew. To zasługa bobrów żyjących w jeziorach Raduń i Herta (Mały Raduń). Co prawda niektórzy narzekają, że z wałeckimi bobrami jest podobnie jak z yeti – niby istnieje, ale nikt go nie widział - ale sądzę, że ślady siekaczy pozostawione na pniu są wystarczającym dowodem na obecność  »» więcejŻubryPojezierze Wałeckie to jedno z nielicznych miejsc gdzie można spotkać dziko żyjące żubry.
Stado zwane zachodniopomorskim powstało 30 lat temu. Za sprawą prof. Ryszarda Graczyka pod Wałczem utworzono zagrodę adaptacyjną, do której przywieziono 8 osobników z Puszczy Białowieskiej. Doskonale się u nas zaaklimatyzowały i dały początek całej dzisiejszej populacji. Obecnie stado liczy ok. 50 żubrów. Nie są tak znane jak białowieskie,  »» więcejNietoperzeStrzaliny poza, niezaprzeczalnie ciekawymi, pozostałościami po Grupie Warownej Góra Wisielcza, posiadają również atrakcje dla miłośników spotkań z fauną i florą.
Osobliwością Góry Wisielczej są jej obecni mieszkańcy. Ciemne, wilgotne, mroczne i trudno dostępne rejony upodobały sobie nietoperze.
Teren, na którym zamieszkują objęto w 2008 r. ochroną - Rezerwat Przyrody „Strzaliny koło Tuczna”. Swoim zasięgiem obejmuje on zarówno tereny wnętrza Góry Wisielczej  »» więcej

VIP

  • Wybierz język
  • Polecamy