Martew
(niem. Marthe)

Martew Niezwykle urokliwa, niewielka miejscowość, położona na skraju Puszczy Drawskiej, nosiła kiedyś nazwę Marta. Należała do dóbr Tuczyńskich (oddalona ok. 4 km od Tuczna). Wspominana w dokumentach już w 1331 r., przy okazji nadawania praw miejskich Tuczna. Nie powstał tu jednak żaden rodowy majątek. Otoczona lasami i jeziorami zapewniała utrzymanie mieszkańcom. Zajmowali się głównie rybołówstwem i bartnictwem. Wieś była wielokrotnie niszczona przez pożary.
Pierwszy kościół powstał na terenie Martwi w XIV wieku. Drewniany budynek prawdopodobnie został zniszczony w 1625 r. podczas najtragiczniejszego z pożarów. Na jego miejsce w 1680 r. powstał nowy kościelny budynek – z muru pruskiego, zachowany do dziś. Miejscowość położona na czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym z Tuczna do Człopy. Warto wybrać się na spacer tą trasą. Biegnie ona na skraju Drawieńskiego Parku Narodowego. W odległości około 5 km od Martwi malownicza dolina rzeki Płocicznej.
Bezpośrednie sąsiedztwo z Parkiem Narodowym powoduje, że wytrwali wędrowcy spotkać mogą na swojej drodze jego mieszkańców. Na ciekach wodnych nieopodal wsi królują bobry, w lasach kryje się gruba zwierzyna, natomiast z ptactwa wypatrzyć można orły bieliki i puchacze.
Usytuowanie wsi zachęca do aktywnego wypoczynku – wędrówek pieszych, rowerowych czy też, modnego ostatnio, nordic walking. Jest to także wymarzone miejsce dla grzybiarzy i wędkarzy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- miejscowość położona ok. 4 km od Tuczna
- miejscowość na skraju Drawieńskiego Parku Narodowego
- miejscowość na trasie czerwonego szlaku turystycznego Tuczno – Człopa
- połączenie PKS z Tucznem
- nad jez. Tuczno (ok. 1,5 km od miejscowości) znajdują się dwa pola namiotowe i stanica harcerska
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

PróchnowoJastrowieTuczno
--- miejsce na reklamę ---

MartewKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceLaski WałeckieVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Ateny Wałeckie

I LO im. Kazimierza Wielkiego w Wałczu

Gdzie kupić kartę wędkarską?

Wędkarstwo - Pojezierze Wałeckie

Rezerwat "Strzaliny koło Tuczna"

Szlak czarny ZP 1134

  • Polecamy
?>