Nadarzyce
(niem. Rederitz)

Nadarzyce O historii Nadarzyc wiemy niewiele. Miejscowość, znajdująca się na pograniczu dzisiejszych województw - zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, powstała w XVI wieku, przy okazji intensywnie prowadzonego zasiedlania puszczy wokół Wałcza. Pojawia się na kartach historii przy okazji różnego rodzaju sprawozdań czy spisów ludności.
Ta niepozorna miejscowość okazała się niezwykle ważna pod względem strategicznym przy planowaniu rozmieszczenia umocnień Wału Pomorskiego. Tędy przebiegała drogą w kierunku garnizonu Grosss Born, wolna od naturalnych
przeszkód, jakimi w okolicy były jeziora, lasy oraz rzeka Piława. Punkt ten wzmocniono m.in. budową bunkrów typu B – Werk oraz tamą na rzece, którą w razie konieczności można było wysadzić. Główna część umocnień powstała w latach 1932 – 1937, później poddawano je tylko niezbędnym modyfikacjom. Ostatnie miały miejsce w latach 1944 – 1945, kiedy to okazało się, że Wał Pomorski może stać się ostateczną linią niemieckiej obrony. Do walk w tym rejonie doszło na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Po kilkudniowych, niezwykle krwawych zmaganiach 1 Armia Wojska Polskiego zdobyła Nadarzyce, okupując to ogromnymi stratami ze swojej strony. Zacięte walki trwały niemal o każdy dom, a w ich wyniku miejscowość właściwie przestała istnieć.
W czasie działań wojennych zniszczony został najcenniejszy zabytek Nadarzyc. W kościele, powstałym w 1850 roku, w ołtarzu głównym, umieszczony był obraz przedstawiający chrzest Chrystusa w Jordanie, autorstwa Francesco Mazzuoli, zwanego Parmegiano, XVI – wiecznego włoskiego malarza.
Wydarzenia wojenne nie były ostatnią tragedią dla miejscowości. Okres powojenny okazał się równie ciężki. Bliskość nieistniejącego oficjalnie Bornego Sulinowa powodowała, że blokowano wszelkie próby rozwoju wsi. Jej istnienie zagrażało utrzymaniu w tajemnicy stacjonowanie w tych rejonach „bratniej armii’. Dopiero decyzja o budowie lotniska wojskowego i poligonu tchnęła odrobinę życia (istnieje do dziś, jest jedynym tego typu poligonem w Europie). Dziś jest to jedna z bardziej znanych miejscowości letniskowych na terenie Pojezierza Wałeckiego. Bliskość czystych jezior, lasy bogate w zwierzynę oraz grzyby przyciągają miłośników natury oraz wielbicieli kajakarstwa. Dodatkową atrakcją stały się pozostałości po umocnieniach Wału Pomorskiego, a także bliskość Bornego Sulinowa. Zaczyna się tu pieszy szlak turystyczny noszący imię IV Dywizji Piechoty. Ta mająca 100 km trasa biegnie przez najciekawsze tereny związane z umocnieniami oraz historią walk drugowojennych na tych terenach. Czasy zmieniły się diametralnie, niegdyś to, co było przyczyną upadku miejscowości dziś pozwala jej na ponowny rozwój.

WARTO ZOBACZYĆ
- Jaz na rzece Piławie
- Najpotężniejszy kompleks umocnień Wału Pomorskiego
- Pozostałości po wysadzonym moście kolejowym na Piławie
- Zalewy Nadarzyckie

ATRAKCJE
- Spływ kajakowy Piławą
- Szlak turystyczny im. IV Dywizji Piechoty

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- połączenie PKS z Jastrowiem, Wałczem, Złotowem, Bornym Sulinowem
- sklep spożywczo – przemysłowy
- pola namiotowe i kempingowe
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

WałczMirosławiecMarcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

--- miejsce na reklamę ---

KłębowiecNadarzyce



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlaki arch. sakralnej na pojezierzu

Nadarzyce

(niem. Rederitz)

Ateny Wałeckie

I LO im. Kazimierza Wielkiego w Wałczu

Czernina

  • Polecamy
?>