W ochronie naszych żubrów

W ochronie naszych żubrów W Urzędzie Gminy i Miasta Mirosławiec odbyło się spotkanie dot. ochrony stada wolno żyjących Żubrów na Pojezierzu Wałeckim. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska ze Szczecina, Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska ze Szczecina Krajowej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Nadleśnictwo w Mirosławcu, Policja, Pracownicy Starostwa Powiatowego w Wałczu oraz Burmistrz Mirosławca wraz z pracownikiem urzędu GiM w Mirosławcu oraz lokalne media. Spotkanie zwołane zostało w celu wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie możliwości zapobiegnięcia kolejnych wypadków, których ofiarami są żubry.
Najwięcej wypadków czy kolizji, w których udział biorą nasze żubry mają miejsce na drodze nr 10, na odcinku Piernik – Toporzyk w godzinach 0:00-2:00. Podczas spotkania przedstawiciele Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego – Magdalena i Maciej Tracz – przedstawili sytuację związaną z przemieszczaniem się żubrów na naszym terenie. Kilka żubrów posiada nadajniki gps, dzięki którym po kilkuletniej obserwacji można było przeanalizować ich przejścia przez krajową 10 i w pobliskich lasach. Rozmowa wszystkich zebranych miała na celu wypracowanie jak ochronić żubry. Podczas spotkania ustalono, że najszybszym sposobem ograniczenia prędkości, która ma wpływ na ewidentne zmniejszanie liczebności stada żubrów jest ustawienie dodatkowego fotoradaru. Nowe urządzenie miałoby się znaleźć w odległości 2 km od obecnego. Oczywiście obecność fotoradarów ma swoich zwolenników, ale również wielu zagorzałych przeciwników wzięto pod uwagę również inne rozwiązania. Zaraz po fotoradarze najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie kolizji mogłyby być systemy ostrzegawcze w postaci wideodetekcji połączonej z tablicami zmiennej treści.
Rozmówcy doszli do konsensusu, że należy przeprowadzać kampanie edukacyjne dla kierowców przez dystrybucję ulotek rozdawanych w miejscach gdzie do kierowców najszybciej można dotrzeć, czyli na stacjach benzynowych, przydrożnych barach i serwisach. Rozważano wykorzystanie łączności przez CB radio do automatycznego podawania wiadomości. Nasz serwis również weźmie udział w kampanii promującej i wyprodukuje kartki pocztowe, na których znajdą się mirosławieckie żubry i informacja o tym, w którym miejscu Pojezierza Wałeckiego należy uważać na żubry. Kartki pocztowe będą dostępne w Centrum Informacji Turystycznej w Wałczu oraz w Wydziale Promocji Urzędu Gminy i Miasta Mirosławiec.

Na terenie gminy Mirosławiec (dane na koniec 2010 roku) porusza się stado liczące 55 żubrów. W tym czasie przybyło 9 cieląt. Nad żubrami czuwa Nadleśnictwo Mirosławiec oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze ze Szczecina. Żubry najczęściej obserwowane są w Leśnictwach Betyń, Nieradz, Hanki i Toporzyk Nadleśnictwa Mirosławiec oraz na polach miejscowości Piecnik, Próchnowo, Hanki i Marcinkowice w gminach Mirosławiec i Wałcz. Zwierzęta regularnie widywane są także w Nadleśnictwie Świerczyna, w kompleksach leśnych sąsiadujących z Leśnictwem Toporzyk w Nadleśnictwie Mirosławiec. Więcej o samych żubrach naszych terenów można znaleźć pod adresem ZTP: www.zubry.home.pl/zubry
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

CzłopaTuczno
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoMartewStrzaliny
--- miejsce na reklamę ---

Kłębowiec



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Atrakcje turystyczne

O Diable Frydlandzkim

Henryku Blankenburgu, raptusie i okrutniku, czyli wielki zajazd na ziemi wałeckiej

Raduń, jez.

(niem. Gross Radun See)

Kotleciki z kurczaka z warzywami

  • Polecamy
?>