Leśnicy w obozach jenieckich 1939-1945

Leśnicy w obozach jenieckich 1939-1945 Wernisaż wystawy „Leśnicy w obozach jenieckich 1939-1945” to kolejna po zeszłorocznej wystawie „Gross Born Oflag II D”, próba przybliżenia gościom Muzeum Ziemi Wałeckiej historii oficerskich obozów jenieckich. Tym razem tematem wystawy uczyniono dzieje leśników, zarówno tych czynnych zawodowo przed osadzeniem w obozie, jak i tych, którzy w Oflagu pisali swoje prace magisterskie. Można pokusić się o stwierdzenie, że właśnie ta grupa zawodowa była bardzo przydatna w życiu obozowym, głównie poprzez znajomość terenu, umiejętność rysowania map, jak i ewentualne planowanie ucieczek.
Na wystawę składają się zbiory dr Tomasza Skowronka, leśnika pochodzącego z Bornego Sulinowa. Wernisaż, otwarty przez Dyrektor MZW Magdalenę Suchorską – Rolę, został uzupełniony o prelekcję autora wystawy, który przedstawił obecnym trzy sylwetki leśników zamkniętych w obozach jenieckich, nie unikając przy tym trudnych historycznych tematów, a także anegdot z życia obozowego. Leśnicy wówczas organizowali Koła Leśników, prowadzili działalność oświatowo-szkoleniową, której dowodem jest praca Karola Edera wyróżniona stopniem magistra leśnictwa, prowadzono również konkursy o tematyce leśnej, a także „Wystawę Leśną” w Oflagu II C Woldenberg. Ta aktywność miała nieoceniony wpływ na powojenne leśnictwo.
Uzupełnieniem wernisażu była konferencja historyczna, której prelegentami byli członkowie Bydgoskiego Towarzystwa Strzeleckiego „Kaliber” Włodzimierz Rapkiewicz i Piotr Sobota. Tematem wykładów był „Stan prawny broni strzeleckiej” oraz „Historia broni strzeleckiej”, a przedstawione one były z prawdziwym zacięciem pasjonatów.
Autor \ źródło: Karol/UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Strzaliny
--- miejsce na reklamę ---

TucznoKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

MartewMarcinkowiceVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Rezerwat 'Rosiczki Mirosławieckie'

Mirosławiec

(niem. Markisch Friedland)

Muzeum Ziemi Wałeckiej

Laski Wałeckie

(niem. Laatzig)

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>