20 lat minęło AKŻ Nakielno

20 lat minęło AKŻ Nakielno Piękny jubileusz 20lecia działalności obchodził 28 czerwca Armatorski Klub Żeglarski w Nakielnie (poprzednio Armatorski Klub Żeglarski 90 Wałcz). Wydarzeniu temu towarzyszył wernisaż związany z działalnością Klubu.

W wernisażu, który odbył się w Wałeckim Centrum Kultury udział wzięło wielu pasjonatów i wielbicieli żeglarstwa oraz AKŻ Nakielno. Rocznica 20lecia działalności była świetną okazją na chwilę wspomnień oraz odznaczenia zasłużonych członków AKŻ.
Uroczystego otwarcia przecinając niebieską wstęgę dokonali starosta Bogdan Wankiewicz, wiceburmistrz Maciej Zaręba, wójt Piotr Świderski wraz z zastępcą Januszem Bartczakiem, delegat do sejmiku Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Andrzej Radomski oraz prezes AKŻ Waldemar Wróblewski. Po otwarciu wystawy przyszła chwila na wspomnienia. - Pierwsza siedziba klubu mieściła się w Drzewoszewie - wspominał Waldemar Wróblewski. - W 1994 roku podpisaliśmy porozumienie z Jednostką Wojskową 2016 i „przykleiliśmy się” w Nakielnie, ze względu na lepszy dojazd. Byliśmy współgospodarzami tego ośrodka do roku 2001. Wtedy to na mocy decyzji MON utworzono ośrodek wojskowy niedaleko Bydgoszczy i wszystkie inne miały być zlikwidowane. Wraz z wójtem Piotrem Świderskim z trudem wynegocjowaliśmy porozumienie, by wojsko nie rozebrało ośrodka w Nakielnie. Od tego czasu do dzisiaj jesteśmy w Nakielnie samodzielnymi gospodarzami.

- Łza się w oku kręci. Dwadzieścia pięknych, żeglarskich lat minęło, ale „navigare necesse est”, „żeglowanie jest obowiązkiem” – wspominał Andrzej Radomski delegat do sejmiku Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – Tak się złożyło, że miałem przyjemność i wielką satysfakcję towarzyszyć klubowi w tym pierwszym okresie jego powstawania. Różne były to czasy, było i dobrze, i trochę gorzej, ale biały żagiel i w Wałczu, i na Pojezierzu Wałeckim jest nie tylko wspaniałym produktem turystycznym, ale i symbolem grupy ludzi, którzy pokochali żagle i naturę. Zadaniem klubu AKŻ było między innymi wypromowanie tego pięknego regionu i to nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego wielkim osiągnięciem jest nagroda Błękitnego Spinakera i wiele innych inicjatyw, w tym także tradycyjne regaty AKŻ, organizowane co roku na jeziorze Bytyń. Oby zawsze wiatr wam sprzyjał, obyście zawsze płynęli prawym halsem! – życzył członkom AKŻ Andrzej Radomski.

Burmistrz Maciej Zaręba oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wiśniewski wyróżnili najaktywniejszych członków klubu: Waldemara Wróblewskiego, Jerzego Radkiewicza, Adama Wyszkowskiego i Jerzego Żebrowskiego.

W chwili obecnej AKŻ dysponuje bazą żeglarską z 63 miejscami noclegowymi, polem namiotowym na 100 osób, wypożyczalnią sprzętu wodnego i blisko 30 rowerami. Aktuanie do AKŻ należy 40 członków i kilku kandydatów. W tym roku zostanie otwarta siedziba Klubu, która mieścić się będzie na ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 10.

Po części oficjalnej można było powrócić do przyszłości oglądając dokumenty założycielskie klubu sprzed 20 lat – statut i dokument rejestracyjny, zdjęcia z regat m.in. autorstwa Krzysztofa Cierpisza, Balu Żeglarza, dyplomy oraz trofea klubowe zdobyte przez członków AKŻ. Najatrakcyjniejszym elementem wystawy był kadłub jachtu z żaglem, który dodawał klimatu całej imprezie.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Laski WałeckieTucznoCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

StrzalinyMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---




VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Ostrowiec

(niem. Sagemuhl)

Bytyń

(niem. Gut Bothin)

Gdzie kupić kartę wędkarską?

Wędkarstwo - Pojezierze Wałeckie

Cerkiew greckokatolicka

Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu

  • Polecamy
?>