Siły Powietrzne w Muzeum Ziemi Wałeckiej

Siły Powietrzne w Muzeum Ziemi Wałeckiej 9 maja br. w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Falerystyczne zbiory współczesnych jednostek sił zbrojnych RP”, która powstała z kolekcji Pawła Leśniewskiego. Główna część wystawy dotyczy falerystyki – pomocniczej nauki historii, zajmującej się badaniem orderów, oznak i odznaczeń. Towarzyszą jej fotografie lotnicze autorstwa Piotra Leśniewskiego i Adama Oryszaka.
Hobby Pawła Leśniewskiego narodziło się w czasach dzieciństwa. Będąc uczniem szkoły podstawowej otrzymał pierwsze odznaki - Wzorowego Żołnierza i korpusówki wojsk pancernych i zmechanizowanych. Zaowocowało to pasją trwającą do dzisiejszego dnia.

Stopniowo kolekcja zaczęła przyjmować konkretne kształty. Mnogość jednostek narzuciła pewne ograniczenia. Ostatecznie zwyciężyło zainteresowanie lotnictwem i jednostkami sił powietrznych, a to za sprawą stacjonujących w Pile myśliwców Su-22. Pojawienie się w zbiorach odznaki 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Pile przesądziło o dalszych losach i kształcie kolekcji. Mimo to, znajdują się w niej takie smaczki, jak odznaki kontrwywiadu czy nieistniejących już jednostek.

Jak mówi autor - Nieważna jest sama odznaka, ale historia i symbolika jaka się z nią wiąże. Każda z nich to historia jej twórców, jakiś konkretny pomysł i przesłanie.

I podaje przykład - Jedna z jednostek jak swój znak rozpoznawczy wybrała zezowata kobyłę – jest to odwołanie do myśliwców Su–22, które nie posiadały radarów.

Autor wystawy nie ogranicza się do gromadzenia odznak i naszywek. Razem z autorami zdjęć odwiedza jednostki sił powietrznych, spotka się z pracownikami baz wojskowych. Dzięki takim wyprawom i zawieranym w ich czasie znajomościom, udaje mu się zdobyć, czasami unikatowe, okazy do swojej kolekcji, ale także zgromadzić przedmioty, które ją uzupełniają. Są to m.in., prezentowane w muzeum – spadochron bomby CP-100 oraz kompletny kombinezon pilota myśliwca.

Paweł Leśniewski może się także poszczycić stworzeniem dwóch wzorów naszywek. Jedna z nich powstała dla jednostki w Mirosławcu.

Towarzyszący wystawie pokaz zdjęć jest jej doskonałym uzupełnieniem. Pojawiają się na nich: Su–22, Casa oraz najnowszy nabytek polskich sił powietrznych F-16 – wszystkie uchwycone, jak zapewnia autor, w bazie mirosławieckiej. Jest także zdjęcie prezentujące podchodzący do lądowania samolot Tu – 154 na lotnisku w Krzesinach czy też fotografia wykonana podczas zlotu dowódców w Dęblinie.

Do obejrzenia wystawy zachęcamy wszystkich miłośników lotnictwa, ale także mieszkańców ziemi wałeckiej – specjalnie dla nich wyeksponowane zostały zbiory dotyczące jednostek wałeckich oraz mirosławieckiej.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl\Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

BronikowoTuczno
--- miejsce na reklamę ---

MartewKłębowiecPróchnowo
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieCzłopaWałcz



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak żółty ZP 1138

Tuczno PKS - plaża kąpielisko - pole biwakowe - rynek stanica harcerska - UMiG Tuczno - PKS (12km)

Grochówka

Szlaki arch. sakralnej na pojezierzu

O Diable Frydlandzkim

Henryku Blankenburgu, raptusie i okrutniku, czyli wielki zajazd na ziemi wałeckiej

  • Polecamy
?>