Fauna - Pojezierze Wałeckie

Fauna - Pojezierze Wałeckie W wałeckich lasach żyją sarny, jelenie, dziki, lisy, nieco rzadsze są daniele, borsuki, kuny leśne, bobry. Liczne jeziora są siedliskiem ptactwa wodnego. Z gatunków rzadkich, będących pod ochroną nad j. Bytyńskim, w okolicy Nadarzyc i Drawy spotykany jest orzeł bielik. Dość licznie na wszystkich jeziorach występuje łabędź niemy. Na błotnistych, otoczonych lasami terenach gnieżdżą się żurawie. Z gatunków drapieżnych spotykane są jastrzębie, sokoły wędrowne i myszołowy. Gady i płazy reprezentowane są m.in. przez żmiję zygzakowatą, zaskrońca, padalca i żółwia błotnego. Ogromną atrakcją są siedliska bobrów, jakich jest coraz więcej.

Fauna reprezentowana jest przez setki gatunków (m.in. pijawka znana w Europie tylko z kilku stanowisk), a „królem” tego świata jest bielik. W drzewostanach Nadleśnictwa Wałcz zlokalizowanych jest pięć miejsc rozrodu i regularnego przebywania gatunków chronionych, tzw. ostoi.

Trzy strefy ochronne (w leśnictwach Iłowiec, Międzyrzecze i Nakielno) utworzono dla bielika (widnieje w godle państwowym, największy polski ptak drapieżny, rozpiętość skrzydeł dorosłego ptaka osiąga 250cm, waga nawet do 6kg), a dwie (w leśnictwie Nakielno) dla rybołowa.

Od kilku lat w północnej części obrębu Wałcz bytuje wataha wilków. Od czasu do czasu na terenach obrębu Nakielno pojawia się wędrujące stado żubrów.

Fauna - Pojezierze Wałeckie
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

JastrowieWałczStrzaliny
--- miejsce na reklamę ---

Nadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecKłębowiecMartewVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Grupa Warowna Marianowo

Szlak żółty ZP 301

4x4

Fauna - Pojezierze Wałeckie

  • Polecamy

komis wałcz kom-tad

Darmowy wpis do bazy noclegowej

?>