Wakacje marzeń między Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno

Wakacje marzeń między Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno Środkowe wybrzeże Bałtyku to cel wakacyjnych podróży setek tysięcy Polaków oraz gości zagranicznych. Mielno, które zaliczane jest do najczęściej wybieranych lokalizacji słynie z piaszczystych plaż i wielu atrakcji, wspaniałej atmosfery oraz niezwykłej gościnności. Jednak nie wszyscy wiedzą, że największa atrakcją Mielna i okolic nie jest Bałtyk, a jezioro Jamno. Tutaj między Bałtykiem i jeziorem Jamno poczuć można się jak na luksusowych rajskich wakacjach w komfortowych miejscach noclegowych umiejętnie wkomponowanych w niezwykłe okoliczności przyrodnicze.

Bałtyckie atrakcje gminy Mielno

Wybrzeże Bałtyku w Mielnie i innych miejscowościach gminy to szeroki pas piaszczystej plaży, wzdłuż którego urządzono kilkadziesiąt bezpiecznych plaż. Mieleńskie plaże to typowy krajobraz wydmowy w otulinie lasu sosnowego, a mieszanka mikroklimatów morskiego i leśnego tworzą jedyne w swoim rodzaju środowisko sprzyjające klimatoterapii.

Największa plaża w Mielnie, często określana mianem plaży miejskiej posiada status kąpieliska z Błękitną Flagą. To najwyższe na świecie wyróżnienie, którym znakowane są miejsca urządzone i funkcjonujące w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju sprzyjające ochronie środowiska naturalnego.

Ponad mieleńskimi plażami umiejscowiona jest Promenada Przyjaźni - miejsce spacerów i spotkań mieszkańców i gości. Ta niezwykła promenada (powstała w 1908 roku a jej rewitalizację przeprowadzono w 2018 roku) łączy Mielno i Unieście, a poza wspaniałymi widokami na morze i wydmy jej niewątpliwą atrakcją są umieszczone wzdłuż trasy grafiki autorstwa CUKIN-a - ekscentrycznego artysty Tomasza Żuka współpracującego z Mielnem od wielu lat.

Dla tych, którzy ponad plażowanie i spacery promenadą przedkładają aktywności fizyczne oferuje się dziesiątki propozycji spędzania czasu na wodzie i lądzie. Przejażdżki skuterami wodnymi, rejsy jachtami, połowy ryb na morzu, lotniarstwo, wyprawy na ścieżki przyrodnicze oraz do parków linowych w lasach, korzystanie z tras rowerowych i biegowych to tylko ułamek atrakcji dla aktywnych.

Poszukiwacze miejsc atrakcji dla rodzin z dziećmi na pewno skorzystają z okolicznych parków wodnych lub parków rozrywki.

Dla miłośników ogrodnictwa poleca się wizytę w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy (19 km od Mielna w kierunku południowo-zachodnim, ok. 20 minut jazdy samochodem). Hortulus to zespół ogrodów urządzonych w różnych stylach. Najczęściej podziwianą atrakcją ogrodu jest największy na świecie labirynt grabowy.

W sezonie w centrum Mielna rozlokowują się przyjezdne wesołe miasteczka, parki dmuchanych zamków, gdzie najmłodsi godzinami szaleją do woli. Dorośli mogą skorzystać z oferty dyskotek, klubów nocnych, lokali z dancingami, a spragnieni wrażeń artystycznych z wyższej półki powinni wybrać się do pobliskiego Koszalina, gdzie przez cały rok każdy wybierze coś dla siebie z niezwykle bogatego programu wydarzeń kulturalnych.

Tajemnice jeziora Jamno

Przez lata niedoceniane, wręcz niezauważane, dzisiaj jest największą atrakcją turystyczną Mielna. To nad Jamnem ulokowane są luksusowe ośrodki wypoczynkowe - https://www.molopark.pl/, hotele, apartamenty a nowoczesne zagospodarowanie nabrzeża jeziora może być przykładem optymalnego łączenia potrzeb ludzi z ochroną środowiska.

Jamno to dziesiąte co do powierzchni jezioro w Polsce. Powstało jak typowe jezioro nadmorskie na skutek zamknięcia mierzei, która trwale oddzieliła oba akweny - Bałtyk i Jamno.

Średnia głębokość jeziora to około 1,40 m. Dzięki temu, że podczas sztormów do Jamna systematycznie dostają się potężne masy czystej wody morskiej jezioro jest nieskażone, o czym świadczy bogata fauna. Wędkując nad jeziorem Jamno można trafić na wspaniałe okazy szczupaków, sandaczy, węgorzy. Tutaj także swoje siedlisko ma minóg rzeczny ? bezżuchwowiec mylony z rybą, który jest gatunkiem ściśle chronionym i bardzo rzadko spotykanym w Polsce.

Wędkarze mogą korzystać z jeziora po wykupieniu pozwoleń w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie. Dla tych, którzy nie zabrali z domu własnego sprzętu wypożyczalnie oferują wysokiej jakości sprzęt wędkarki w pełnym asortymencie.

Nad Jamnem rozlokowały się wygodne, doskonale urządzone mariny z pomostami daleko wybiegającymi w jezioro, a infrastruktura owych marin jest na poziomie światowym. Można się o tym przekonać korzystając z usług wynajmu jachtów lub wykupując rejs jachtem lub łodzią spacerową po jeziorze. Niezwykłą atrakcją może być także przejażdżka tramwajem wodnym łączącym Mielno z dzielnicą Koszalina o nazwie Jamno.

Na brzegu jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego: rowerów, motorówek łodzi wiosłowych.

Nad jeziorem urządzono wygodną trasę spacerową, z której można podziwiać znajdująca się opodal Koszalina Górę Chełmską.

Morze czy jezioro - nie zawsze trzeba wybierać

Aby móc jednocześnie podziwiać wspaniałe krajobrazy nadjeziorne i nadmorskie warto znaleźć miejsce popytowe ulokowane między obydwoma akwenami. W jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji wzniesiono Molo Park - nowoczesny aparthotel, który swoją ofertę dostosował do szerokiego grona klientów, którzy pragną odwiedzić Mielno niezależnie od celu oraz pory roku.

Molo Park od brzegu jeziora dzieli około 100 m, a do plaży nadmorskiej 300 m. Relaksując się na umieszczonym na dachu aparthotelu tarasie widokowym można oglądać panoramę morza lub jeziora, a dodatkowo zaczerpnąć świeżego powietrza, które w tym miejscu zapewnia świetnie utrzymany drzewostan otaczający hotel.

Molo Park to oferta dla rodzin z dziećmi, par, singli szukających atrakcyjnego miejsca na wakacje, święta, Sylwestra, organizację uroczystości rodzinnej.

Nowoczesne, funkcjonalne pomieszczenia i ich designerskie wyposażenie sprzyjają wypoczynkowi. Tu można poczuć się wyjątkowo również dzięki niepowtarzalnej atmosferze, którą budują pracownicy obiektu. Życzliwość, uprzejmość, kompetencja to tylko niektóre z zalet personelu Molo Park. Dopełnieniem luksusowych warunków jest hotelowa kuchnia - wyżyny kulinarnych popisów dla najbardziej wymagających.

Aparthotel Molo Park posiada doskonałe zaplecze dla biznesu. W pełni wyposażona sala konferencyjna może zmieścić około 80 osób, a fachowy personel aparthotelu bez problemu zrealizuje każde zlecenie na organizację szkolenia firmowego, jubileuszu firmy, wyjazdowego posiedzenia szkolnej rady pedagogicznej, spotkania integracyjnego.

Hotel i centrum Mielna dzieli odległość około 800 m. Po spacerze do tego hałaśliwego i zatłoczonego miejsca miło jest powrócić tu i poczuć tchnienie komfortu, luksusu, przyjemności w miejscu, gdzie kolor nieba zlewa się z turkusem jeziora i błękitem morza w jedność.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Laski WałeckieKłębowiecMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceNadarzyceBronikowo
--- miejsce na reklamę ---

JastrowieStrzalinyVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

O czarodziejskiej górce

Obserwacja przyrody

Pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie

Pojezierze Wałeckie - szlak kajakowy rzeką Rurzycą

Szlak żółty WK 3501

  • Polecamy
?>