''Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra''

''Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra'' Ten cytat L.L. Paulinga, laureata nagrody Nobla w dziedzinie chemii to najlepsze podsumowanie diety stworzonej przez doktor Ewę Dąbrowską. Dieta oczyszczająca, zwana też głodówką zdrowotną wymyślona została na początku lat dziewięćdziesiątych i od tego czasu zdobywa coraz liczniejszą grupę zwolenników.

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na głodówkę zdrowotną?

Dieta warzywno-owocowa polecana jest osobom, które pragną wzmocnić zdrowie, oczyścić organizm z toksyn oraz zwiększyć poziom energii. Udowodnionym efektem stosowania kilku lub kilkudziesięciodniowej głodówki jest zwiększona wydolność psychofizyczna, poprawa pamięci czy odmłodzenie organizmu. Według naukowców restrykcyjne kalorycznie diety wpływają na wydłużenie życia oraz zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, takim jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Oczyszczające głodówki przywracają równowagę organizmu, więc są szczególnie polecane osobom o zmniejszonej odporności, chorującym na nawracające infekcje wirusowe i bakteryjne, a także alergie i nietolerancje pokarmowe. Dietę doktor Ewy Dąbrowskiej zaleca się również osobom zmagającym się ze:

  • schorzeniami skóry
  • chorobami neurologicznymi
  • chorobami endokrynologicznymi
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów
  • wrzodami żołądka i polipami
  • nadciśnieniem lub zakrzepicą

Mechanizm działania diety oczyszczającej

Głównym celem stosowania głodówki zdrowotnej jest oczyszczenie ciała z toksyn i przywrócenie organizmowi równowagi. Dzięki oparciu diety tylko na niskoskrobiowych warzywach i owocach o małej zawartości cukrów, ilość przyjmowanych kalorii zmniejsza się pięciokrotnie, ograniczone jest także spożywanie białka, węglowodanów i tłuszczu. Podczas głodówki oczyszczającej redukuje się również przyjmowanie glukozy, która jest głównym paliwem dla mózgu. Jej zapasy są stosunkowo niewielkie, dlatego organizm przechodzi na odżywianie wewnętrzne, którego efektem jest uruchomienie mechanizmu samoleczenia.

Na czym polega samoleczenie organizmu?

Organizm poszukując zastępczych źródeł energii zaczyna usuwać depozyty białkowe (takie jak guzki, na tarczycy oraz na stawach palców, złogów, zrogowaceń itp.) przetwarzając je na glukozę potrzebną do pracy mózgu. W wyniku "zjadania" zapasów, cofają się przykurcze stawów, zmniejszają się zwłóknienia oraz blizny, a także zaobserwowano odblokowanie zablokowanych genów. Dzięki przywróceniu genom aktywności następuje oczyszczanie organizmu, wpływająca na jego odmłodzenie oraz zwiększenie witalności.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Tuczno
--- miejsce na reklamę ---

Kłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoLaski Wałeckie



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Czernina

Wędkarstwo

Rezerwat 'Glinki'

Kłębowiec

(niem. Klausdorf)

  • Polecamy
?>