Obecnie każdy z nas posiada kilka urządzeń elektronicznych. Nie wyobrażamy sobie samochodu bez dostępu do gniazda zapalniczki, które zaczęło pełnić funkcję ładowarki. Niektóre samochody są wyposażone w kilka takich gniazdek. W pierwszym oraz drugim rzędzie siedzeń a nawet w bagażniku. Możemy do nich podłączyć sporo urządzeń, poczynając od telefonów, tabletów, nawigację GPS, kamery wideo czy odtwarzacze DVD. |
Możemy wyobrazić sobie rodzinny wyjazd na wakacje. Mamy wiele telefonów, które wymagają naładowania baterii, samochód wyposażony jest w CB-radio, a dzieci korzystają z tabletów i oglądają bajki. Ponadto mamy załadowany cały bagażnik samymi potrzebnymi rzeczami. Jak zapewnić więc zasilanie wszystkim sprzętom elektronicznym? Idealnym rozwiązaniem jest rozdzielacz gniazda zapalniczki, który jest powszechnie dostępny zarówno w sklepach stacjonarnych, aukcjach internetowych i na stacjach paliw. Można go podpiąć do jednego gniazda, uzyskując kilka punktów zasilania.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rozdzielacza?
Najważniejszą kwestią jest jakość wykonania rozdzielacza. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Inna sprawa to określenie liczby gniazd, które są nam faktycznie niezbędne. Na rynku dostępne są rozdzielacze na dwa, trzy a nawet cztery gniazda. Ponadto niektóre z nich mają wbudowany port USB, który umożliwia bezpośrednie ładowanie kablem. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ jest dodawany do większości urządzeń. Mając rozdzielacz wraz z wbudowanymi portami USB, nie musimy się dodatkowo zaopatrywać w specjalne ładowarki do naszych urządzeń. Producenci oferują rozdzielacze mające np. dwa gniazda zapalniczki oraz dwa porty USB. Decyzję o wyborze interesującego nas modelu powinniśmy podejmować w zależności od ilości posiadanego sprzętu. Rozdzielacze kosztują do kilkudziesięciu złotych więc nie obciążają naszego portfela. Jeśli posiadamy ładowarkę do laptopa, który podłączamy do domowego gniazdka na 230 V, w jaki sposób go naładować? Czy chcąc go naładować, musimy kupować ładowarkę samochodową? Całe szczęście nie, są przetwornice napięcia, które zamieniają prąd z gniazda zapalniczki na prąd zmienny 230 V. Do gniazda zapalniczki podłączamy przetwornicę, a do niej ładowarkę laptopa czy innego urządzenia.
Bezpieczeństwo najważniejsze
Przy podłączaniu urządzenia do gniazdek zapalniczki, warto pamiętać o tym, że każde kolejne obciąża instalację elektryczną. Gniazdo podłączone do zapalniczki zazwyczaj jest wyposażone w bezpiecznik 16A lub 10A. W momencie poboru prądu, gdy przekroczy wartość bezpiecznika, zostanie on przepalony, dlatego gdy podłączamy kilka urządzeń, należy obliczyć ile prądy pobierają aby nie doszło do sytuacji przepalenia bezpiecznika oraz zwarcia instalacji.
Należy zwracać szczególną uwagę na to jak został wykonany rozdzielacz czy przetwornica. Przede wszystkim dotyczy to gniazda oraz wtyczki jak i grubości samego kabla. Podpięcie do rozdzielacza o niskiej jakości, kilku urządzeń naraz, zostaje pobrana duża ilość prądu i w najlepszym przypadku może skończyć się to zwarciem i przepaleniem bezpiecznika. W najgorszym przypadku może stopić się wtyczka co może wywołać pożar.
Artykuł powstał we współpracy z AutoPlaza
(Bytyń Wielki, niem.Grosser Böthin See)
(niem. Gut Bothin)
(niem. Marthe)