Sposoby na zachowanie płynności finansowej

Sposoby na zachowanie płynności finansowej Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Powodem jest najczęściej współpraca z nierzetelnymi kontrahentami, którzy spóźniają się z uregulowaniem należności. Jeśli więc chcesz zapobiec kłopotom, poznaj sposoby na zachowanie płynności finansowej.

Płynność finansowa odzwierciedla zdolność przedsiębiorstwa do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań oraz stanowi czynnik wpływający na kondycję firmy. Umiejętność zarządzania płynnością finansową pozwala utrzymać odpowiednią wartość płynnych środków pieniężnych, dzięki czemu możliwe jest skuteczne zapobieganie bankructwu - w skrajnych przypadkach.

Racjonalne zarządzanie środkami firmowymi

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zarządzanie środkami firmowymi bywa trudne. Chodzi bowiem o to, że ciężko jest rozgraniczać wydatki osobiste i firmowe. Utrata nad tym kontroli zwiększa ryzyko zachwiania płynności finansowej. Chcąc temu zapobiec, warto rozsądnie planować wydatki, regulując w pierwszej kolejności firmowe zobowiązania wobec współpracowników oraz klientów, itp.

Kredyt obrotowy na bieżącą działalność

Chcąc zachować płynność finansową, a jednocześnie uzyskać środki z przeznaczeniem, np. na rozwój przedsiębiorstwa, z pomocą przychodzą kredyty obrotowe. To produkty bankowe pozwalające sfinansować zarówno bieżące wydatki, jak i koszty związane z rozwijaniem firmy. W zależności od banku oraz od zdolności kredytowej, można uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. Przykładowo, Obrotomierz - kredyt dla firm w Idea Banku - daje dostęp do nawet 300 000 złotych na korzystnych warunkach (oprocentowanie 3,79%). Jego zaletą jest nie tylko wysoka maksymalna kwota kredytu, ale również szybka decyzja online i środki na koncie w ciągu 1 dnia. By starać się o kredyt, wystarczy złożyć wniosek z dołączoną historią z rachunków firmowych z okresu 6 ostatnich miesięcy. Żadne zaświadczenia z urzędu skarbowego nie są wymagane. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, pobierając gotówkę z bankomatu, dokonując płatności bezgotówkowej czy dokonując przelewu na dowolny rachunek bankowy.

Faktoring, czyli zamiana faktur na gotówkę

Innym sposobem na zachowanie płynności finansowej jest faktoring. To usługa, której celem (w uproszczeniu) jest zamiana faktur na gotówkę. Oznacza to, że firma faktoringowa wykupuje wierzytelności w ramach wystawionych przez ciebie faktur, płacąc ci za nie gotówką. Dzięki temu otrzymujesz pieniądze na długo przed upływem terminu płatności. Mając pieniądze, nie musisz obawiać się, że przez nierzetelnych kontrahentów spóźnisz się w uregulowaniu należności wobec twoich dostawców, itp. Jeśli chodzi o koszty, wiele zależy od indywidualnych przypadków. Dlatego koniecznością jest bezpośredni kontakt z doradcą z firmy faktoringowej, którzy dokona wstępnej analizy finansowej.

Sposobów na zachowanie płynności finansowej jest kilka. Na którą opcję się zdecydujesz, zależy wyłącznie od ciebie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych zwykle to kredyt obrotowy, poza racjonalnym gospodarowaniem firmowych pieniędzy,  jest wystarczającym narzędziem pozwalających zapobiec utracie płynności.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MarcinkowiceStrzalinyLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

--- miejsce na reklamę ---

JastrowieVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Paintball - kolorowa wojna

Wał Pomorski

(niem. Pommernstellung)

Wędkarstwo

Szlak Rurzycy im. Jana Pawła II

  • Polecamy
?>