Na co zwrócić uwagę, szukając woderów do wędkowania?

Na co zwrócić uwagę, szukając woderów do wędkowania? Szukasz dobrych spodniobutów, które posłużą kilka sezonów? Nie oszczędzaj! Trzeba sobie jasno powiedzieć, ze tanie wodery wykonane z PCV są średnio wytrzymałe i przy ich intensywnym użytkowaniu szybko zaczną przeciekać. Dużą wadą tego typu konstrukcji jest także brak jakiejkolwiek wentylacji i jeśli będziesz mieć je na sobie przez kilka godzin, to po ich ściągnięciu Twoje spodnie i skarpetki będą całe mokre - po prostu niemiłosiernie się spocisz. Tańsze konstrukcje pozbawione są także miękkiej, ocieplającej wyściółki, także ich używanie przy niskiej temperaturze wody jest mało komfortowe i zapewne szybko zrezygnujesz z takiej atrakcji.

Wybierając nowy model woderów warto zwrócić większą uwagę na sposób wykończenia butów. Czy mają one odpowiednio gruby protektor, czy są ocieplone, jaką mają wyściółkę i czy są stabilne podczas chodzenia po nie zawsze równym dnie rzeki. Najlepsze będą wodery z butami wyposażonymi w specjalny system stabilizacji stawu skokowego. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie konstrukcji buta w okolicach kostki, tak by nie był on w tym miejscu zbyt giętki. To powinno w pewnym stopniu ochronić nas przed przypadkowym skręceniem stawu skokowego, o co nietrudno, gdy wędkujemy w rzekach o kamienistym dnie, zwłaszcza w rwących strumieniach. Warto także zwrócić większą uwagę na sposób mocowania woderów. Konstrukcje wyposażone w specjalne szelki sprawdzą się lepiej niż wodery z linkami mocowanymi do paska spodni lub krótkie wodery podwiązywane w okolicach kostki i kolan. Korzystanie z tego typu spodniobutów przy odrobinie nieuwagi zwykle kończy się zmoczeniem nóg i przymusową przerwą w wędkowaniu

Przystępną cenowo alternatywą dla woderów wykonanych z PCV są wodery gumowe. To bardziej szczelne i trwalsze konstrukcje, ich wadą pozostaje jednak słaby poziom wentylacji. Wartym uwagi wyborem jest zakup droższych woderów neoprenowych. Neopren to kauczuk syntetyczny o unikalnych właściwościach termicznych. Materiały tego typu powszechnie wykorzystywane są do produkcji skafandrów dla nurków oraz odzieży ochronnej dla osób uprawiających różne rodzaje sportów wodnych. Podstawową właściwością woderów wykonanych z neoprenu jest nieprzemakalność i oferowana przez nie doskonała izolacja termiczna.

Przy wyborze nowych woderów zwrócimy uwagę także na oferowane przez nie dodatkowe ulepszenia, szczególnie na sposób ich mocowania czy obecność dodatkowych kieszeni, w których możemy schować potrzebne nam podczas wędkowania drobne przedmioty. Same wodery powinny być także dopasowane do nas rozmiarowo. Zbyt duże lub za małe spodniobuty to mniejszy komfort podczas wędkowania i większe ryzyko zamoczenia chronionej przez nie odzieży.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

TucznoLaski WałeckieNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoBronikowo
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceWałczKłębowiecVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Dzwony z Jeziora Bytyń

Jak powstało Pojezierze Wałeckie?

Grupa Warowna Marianowo

Szlak Gwdy

  • Polecamy
?>