Jakich języków obcych powinieneś się uczyć?

Jakich języków obcych powinieneś się uczyć? Właśnie zacząłeś pracę w firmie? To nie czas, by spocząć na laurach, lecz zacząć uczyć się języków obcych. Te w ostatnich latach są kluczem do osiągnięcia sukcesu. Na jakie języki postawić, by zapewnić sobie pracę w przyszłości?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto uczyć się języków obcych. Ich znajomość pozwala nie tylko znaleźć dobrą pracę, lecz także znosi barierę językową. Większość pracowników doskonale to wie i - będąc jeszcze na etapie studiów - stawia na naukę języków obcych. Dla takich osób ułatwieniem jest nie tylko szeroka oferta wydawnicza, lecz także możliwość zapisania się na jeden z wielu kursów językowych. Współcześnie szkół językowych na rynku działa wiele, a konkurencja sprawia, że ceny poszczególnych kursów są przystępne.

Dlaczego języki obce się tak ważne? Bo pytanie o ich znajomość pojawia się na praktycznie każdej rozmowie kwalifikacyjnej. O tym, jakich pytań należy się spodziewać na rozmowie z potencjalnym pracodawcą, można przeczytać tutaj. Fakt, że pracodawcy zwracają uwagę na znajomość języków obcych również skłania do ich nauki.

Jakich języków się uczyć?

Znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym uchodzi dziś za coś naturalnego. Ten język po prostu należy znać, bo część pracowników jest zmuszona nim posługiwać się na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy zatrudnienie znaleźli w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Ponieważ jednak angielski jest również językiem najczęściej wybieranym np. przez uczniów, pracodawcy zwracają uwagę na to, czy kandydat aplikujący na dane stanowisko posiada np. certyfikaty. Te, np. CAE, potwierdzają znajomość języka na zaawansowanym poziomie.

Poza angielskim popularnością cieszą się również inne języki europejskie. Pracownicy często decydują się na opanowanie języka niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego czy francuskiego. W ostatnich latach panuje też moda na naukę egzotycznych języków. Cenione są zwłaszcza chiński i japoński. Wszystko dlatego, że azjatyckie rynki rozwijają się bardzo dynamicznie.

Ile możesz zarobić?

Pracownicy mogący pochwalić się znajomością przynajmniej jednego języka w stopniu zaawansowanym, najczęściej mogą liczyć na wyższe zarobki niż ich koledzy, którzy nie opanowali żadnego języka. Ale zarobki zależą również od tego, jakim językiem posługuje się pracownik. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzanego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że najwięcej zarabiają ci, którzy znają język angielski. Na niższe zarobki, ale przekraczające średnią krajową, liczyć mogą osoby władające biegle językiem francuskim, niemieckim, włoskim czy hiszpańskim (źródło: www.wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2830).

Ostateczna wysokość wynagrodzenia zależy również od tego, na jakim stanowisku pracownik wykonuje swoją pracę. Najwięcej zarabiają oczywiście kierownicy, prezesi zarządów i specjaliści. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja osób, które znają nietypowy, egzotyczny język - więcej: tutaj. W praktyce zatem kwestia zarobków osób posługujących się biegle językiem obcym jest dość skomplikowana.

Z myślą o bezrobotnych

Skoro znajomość języka obcego podnosi szanse na znalezienie zatrudnienia, ważne jest to, by również osoby bezrobotne miały możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Jako przykład wskazać można np. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, który regularnie organizuje zajęcia językowe dla osób poszukujących posady.

Osoby bezrobotne, które zdecydują się na udział w kursie językowym, nie tylko mają możliwość podnieść swoje umiejętności, lecz także integrują się z innymi - nie dochodzi do sytuacji, w której zamykają się oni w domu. To kolejny powód, dla którego nauka języków obcych jest tak ważna.

Autor artykułu
Artykuł opracowany przez redakcję portalu Żywiec Praca.
Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MartewNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

StrzalinyPróchnowo
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieMarcinkowiceVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Zachowanie się w lesie i na szlaku

Szlak zielony ZP 1136

Szlak czerwony (im. IV Dywizji Piechoty)

ZW 1135c

Rejs po Raduniu

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>