Co robić nad polskimi jeziorami.
Propozycje na aktywne spędzanie czasu nad wodą.

Co robić nad polskimi jeziorami. Choć polskie jeziora zajmują tylko 1% całej powierzchni naszego kraju, każdy znajdzie wśród nich swój ulubiony akwen wodny, nad którym miło spędzi czas. Co jeszcze oprócz leżenia na plaży, opalania się i pływania możesz robić nad polskimi jeziorami. Klub travelowy Travelist.pl przygotował propozycje na aktywne spędzanie czasu nad wodą.

Żeglowanie po Pojezierzu Mazurskim

Pojezierze Mazurskie każdego letniego sezonu przyciąga tłumy żeglarzy, którzy uwielbiają pływać po tutejszych jeziorach. Mazurskie akweny są modne nie tylko wśród polskich miłośników żeglarstwa. Przyjeżdżają tu również turyści z Niemiec, Czech, Słowacji, którzy na naszych urokliwych jeziorach spędzają urlop pod żaglami. Najpopularniejsze akweny odwiedzane przez żeglarzy w Krainie Wielkich Jezior to Jezioro Mikołajskie, Tałty, burzliwe i nieprzewidywalne Jezioro Śniardwy, Mamry, a także Niegocin, Orzysz, Łagodne. Szlak Wielkich Jezior zaczyna się na jeziorze Brzezolasek w pobliżu Piszu, a kończy na kanale w Węgorzewie. W sezonie letnim szlak oblegany jest przez wielu żeglarzy, jednak ze względu na dobrą infrastrukturę przybrzeżną i liczne udogodnienia, duża liczba żaglówek pływających po jeziorach nie jest wcale uciążliwa.

Nurkowanie w jeziorach Warmii i Mazur

Dla początkujących nurków najlepsze miejsca do nurkowania to zalane kamieniołomy oraz jeziora Warmii i Mazur, np. Jezioro Żbik blisko Olsztyna, Jezioro Narty koło Jedwabna oraz Jezioro Lelewskie niedaleko Pasymia. Przejrzystość wody w tym jeziorze utrzymuje się na poziomie od 2 do 4 metrów. A dodatkową atrakcją akwenu jest półwysep znajdujący się w środkowej części jeziora oraz długa zalesiona wyspa. Jezioro Narty charakteryzuje się przejrzystością wody na poziomie 5-6 metrów, a latem naturalne światło dociera do głębokości nawet 25 metrów. Na zaawansowanych nurków czeka Jezioro Hańcza, które jest wyzwaniem, dla każdego, kto od jakiegoś czasu już nurkuje. Widoczność w jeziorze zależy od pory roku, a zazwyczaj wynosi od 3 do 6 metrów. Poniżej 20 metrów głębokości, widoczność spada nawet do 2 metrów. Dlatego akwen polecany jest wprawionym nurkom. Kurs nurkowania dobrze zrobić w Polsce, bo trudniejsze warunki, takie jak zimna woda i słaba przejrzystość, przygotują Cię na nurkowanie w każdych warunkach i każdym kraju.

Windsurfing na mazurskich jeziorach

Mazurskie jeziora stwarzają doskonałe możliwości do uprawiania windsurfingu. Każdy, kto lubi aktywnie spędzać czas nad wodą, na pewno od razu pokocha ten sport. Żeglowanie na małej desce z żaglem to wspaniała zabawa i sposób na ćwiczenie kondycji fizycznej. Windsurfingu może nauczyć się każdy, a latem szkoły nad jeziorami organizują profesjonalne kursy i prowadzą indywidualne lekcje windsurfingu. Poruszanie się z deską po wodzie początkowo wydaje się trudne, ale kiedy poznasz podstawowe zasady sterowania i utrzymania równowagi, czeka Cię wspaniała zabawa. Windsurfing to doskonały sposób na aktywny wypoczynek na Mazurach.

Kitesurfing na Niegocinie i Śniardwach

Kitesurfing wywodzący się od windsurfingu, w którym siłą napędową jest specjalny latawiec, to kolejna dyscyplina sportu chętnie uprawiana na mazurskich jeziorach. Jezioro Niegocin i Śniardwy oferują kitesurferowm idealne warunki do doskonalenia techniki i rozwijania nowych umiejętności. Duże wypłycenie jezior dochodzące do 200-300 metrów w głąb oraz rozległość akwenów, umożliwiają bezpieczne pływanie i przeprowadzanie szkoleń. Nauka kitesurfingu wbrew pozorom wcale nie jest trudna, a jego podstawy opanujesz już po kilku godzinach kursu. A wtedy będziesz mógł osiągać zawrotne prędkości i szaleć po jeziorze.

Kajakiem po Krainie Tysiąca Jezior

Na Mazurach jest ponad 4 tys. jezior, po których nie tylko można żeglować, ale też pływać kajakiem. Dla miłośników aktywnego wypoczynku, mazurskie szlaki kajakowe będą okazją do spędzenia czasu w otoczeniu przepięknej przyrody. Jeden z najbardziej znanych szlaków w całej Europie (szlak rzeki Krutyni) położony jest w Mazurskim Parku Krajobrazowym i Puszczy Piskiej i prowadzi kajakarzy przez najurokliwsze mazurskie jeziora. Czas spędzony na wiosłowaniu umilają urocze krajobrazy i niczym nieskalana przyroda. Spływ kajakowy można zorganizować samemu lub skorzystać z oferty klubów proponujących wyjazdy grupowe.

Zobacz też: Travelist.pl

Żeglarstwo lodowe na Mazurach

Kiedy mazurskie jeziora zamarzają zimą i zamieniają się w ogromne lodowiska, rozpoczyna się na nich wiele niesamowitych aktywności. Gruby lód utrzymuje się na jeziorach zazwyczaj od listopada do kwietnia, dlatego jest to idealne miejsce do zimowego szaleństwa. Możesz spróbować ekstremalnej jazdy na bojerach (żaglówkach ze specjalnymi płozami przeznaczonymi do jazdy po lodzie) i iceboardach (deskach podobnych do windsurfingu), które mkną przez lód z ogromną prędkością. Kto chce przygotować się do letniej nauki kitesurfingu, powinien spróbować swoich sił w snowkitingu, czyli zimowej wersji tego sportu. Na desce z latawcem przy wietrznej i najlepiej mroźnej pogodzie ślizgasz się po tafli zamarzniętego jeziora. Zimowy kitesurfing to niezapomniana przygoda i mnóstwo fantastycznej zabawy.

Wyprawa statkiem turystycznym

Dla tych, którzy wolą podziwiać piękne widoki z pokładu statku, przygotowano rejsy turystyczne po najładniejszych jeziorach Pojezierza Mazurskiego. Popularnością wśród turystów cieszy się przede wszystkim wyprawa "szlakiem papieskim" z Augustowa do Studzienicznej. W 1999 roku papież Jan Paweł II odbył podróż statkiem po regionie Kanału Augustowskiego. Swoją podróż rozpoczął w Wigrach, następnie popłynął do Augustowa skąd udał się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. Trasa papieska jest bardzo ciekawa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, a turyści mogą zobaczyć miejsca odwiedzone przez Jana Pawła II i upamiętnione pomnikami lub tablicami.

Polskie jeziora stwarzają doskonałą okazję do uprawiania wielu sportów wodnych i aktywnego spędzania czasu. Nad jeziorami nikt nie będzie się nudził i z pewnością znajdzie dla siebie atrakcyjną rozrywkę. Kto nie lubi być mokry, wsiądzie na statek turystyczny lub żaglówkę, a kto uwielbia szaleć i czuć adrenalinę, spróbuje swoich sił na wind- lub kitesurfingu. Nawet zimą mazurskie jeziora oferują moc atrakcji i dobrej zabawy.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

TucznoBronikowoCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecStrzalinyJastrowie



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Rezerwat 'Wielki Bytyń'

Szlak Gwdy

Co zabrać, czyli pakujemy plecak

Czarodziejska Górka

  • Polecamy
?>