Jak będzie wyglądać nowy dowód osobisty?

Jak będzie wyglądać nowy dowód osobisty? Każdemu z nas za pewne obiło się o uszy, że wraz z początkiem marca zmienił się wygląd dokumentów określających nasza tożsamość. Mianowicie mowa jest tutaj o dowodach osobistych, jakim cieszy się każda pełnoletnia osoba. Jednakże warto wspomnieć o tym, że posiadają go również osoby nieosiągające wieku osiemnastych lat.

Jednakże tylko i wyłącznie w sytuacji, jeśli miały wyjechać za granicę, a co za tym idzie niezbędny był im dokument identyfikujący nas. Ci zaś, którzy osiągają wiek pełnoletniości najczęściej z ogromnym podekscytowaniem odbierają niniejszy dokument, a co za tym idzie wywołuje on w nich poczucie dorosłości, jak również i zaprzepaszczenia jakichkolwiek barier. Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak duże znaczenie maja dowody osobiste. Ich wygląd zaś składał się z takich elementów jak podstawowe dane, do jakich zalicza się imię i nazwisko, adres zamieszkania, miejsce urodzenia, pesel, wzrost, kolor oczu, zdjęcie, jak również i nazwa jednostki wydającej niniejszy dokument. Świadczącej też o miejscu naszego zameldowania. To jednak jest stary wzór, jakie uległ radykalnej zmianie, mającej swoje plusy i minusy.

Mniej informacji na nasz temat

Ponieważ nowe wzory dowodów, zawierają o wiele mniej informacji na nasz temat, jednakże są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ cechują się dużą ilością dodatkowych zabezpieczeń, które chronią przed podrobieniem naszej tożsamości. Zastosowanie takich środków stało się niezbędne, ze względu na fakt, co raz to większe możliwości osób, zajmujących się nielegalnym wyrobem dowodów osobistych. Jednakże wraz z wprowadzonymi zmianami, obawa ta znacznie zanika.

Co prawda na przełomie lat wielu z nas będzie jeszcze cechować nie starym dowodem, jednakże z biegiem lat będzie egzekwowane, jak również i eliminowane jego występowanie. Ponieważ od pierwszego marca, każdy, kto złoży wniosek o wyrobienie dowodu, jak również i każdy, komu skończy się data ważności dotychczasowego, dostanie nowy dokument.

Nowe zabezpieczenia

Zasadnicze elementy, jakimi cechują się nowe dowody to przede wszystkim zastosowanie nowych, zabezpieczeń, do jakich zalicza się zdjęcie biometryczne stosowane podwójnie, dodatkowe zabezpieczenia w postaci zastosowanego tłoczenia i wykorzystania specjalnej farby, informacja dotycząca naszego obywatelstwa, brak adresu zamieszkania, co zmniejsza potrzebę zmiany dowodu przy zmianie miejsc meldunku, brak informacji do tej pory raczej zbędnych dotyczących koloru oczu i wzrostu. Zatem jak można zauważyć informacje na naszym nowym dowodzie są znacznie okrojone. Jednakże takie ich oblicze ma dla nas korzyści. Chociażby takie, dzięki którym w razie zgubienia naszego dokumentu tożsamości, nasz adres nie trafi w niepowołane ręce.

Potwierdzone obywatelstwo 

Co więcej, wyjazd za granice naszego kraju, stanie się łatwiejszym, ponieważ na podstawie powyższego dowodu, łatwo będzie zidentyfikować nasze obywatelstwo. Takie oblicze za pewne zmniejszy również poziom biurokracji, jaka wiązała się z wypełnieniem wniosku o pierwotny dowód. Wielu przy tak prostych pytaniach jak kolor oczu czy wzrost, zastanawiało się, co wpisać. Ponieważ najczęściej oceniane były te dane na podstawie opinii osób nam towarzyszących. Ostatnią i najważniejszą zaś z kwestii, jest możliwość złożenia naszego wniosku o dowód, w każdym Urzędzie. Co dla osób niemających swojego stałego miejsca jest niezwykle wygodne. W szczególności, że to zazwyczaj pogoń za pracą weryfikuje nasze aktualne miejsce pobytu. Znalezienie zaś czasu na podróż do rodzinnego miasta, a co za tym idzie załatwienie niniejszej sprawy, w przypadku nowych przepisów dotyczących dowodów osobistych nie jest już problemem. Ponieważ wszędzie możemy wyrobić sobie swój dowód, a co za tym idzie cieszyć udogodnienia, jakie nam oferuje. Owszem opinie na ten temat są podzielone, jednakże najważniejsze jest to by ułatwiać załatwianie spraw urzędowych petentom. W przypadku dowodów osobistych, powyższe zmiany za pewne będą zaliczane do tych korzystnych, a co za tym idzie godnych akceptacji. Dlatego że choć sprawa nowych dowodów jak na razie jest świeża, to już cieszy się pozytywnym oddźwiękiem.

Autorem artykułu jest Tomasz Gancarczyk
Redaktor portalu pracy www.placpigal.pl
Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

TucznoNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

Martew
--- miejsce na reklamę ---

WałczPróchnowoMarcinkowiceVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Laski Wałeckie

(niem. Laatzig)

Bytyń

(niem. Gut Bothin)

Oflag II D Gross Born

Szlak niebieski ZP 1131n

  • Polecamy
?>