Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Każdy inwestor, który podjął się realizacji inwestycji budowlanej, będzie musiał zmierzyć się z wieloma dylematami, zanim jego wymarzony dom zostanie ukończony. Już na samym początku konieczne będzie podjęcie decyzji odnośnie projektu budowlanego - zdecydować się na gotowy, czy raczej indywidualny? Obydwa rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PROJEKTU TO JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KWESTII

Najczęściej bywa tak, że wszelkie wady i zalety budowanego domu uwidaczniają się dopiero po zakończeniu inwestycji. Na efekt końcowy w największym stopniu wpływa projekt budowlany, zatem decyzja dotycząca jego wyboru musi zostać dogłębnie przemyślana. To właśnie projekt w znacznej mierze wpływa na przyszły koszt utrzymania domu, komfort jego użytkowania, możliwość dalszej rozbudowy itp. Nie zapominaj, że w nowo wybudowanym domu będzie mieszkała Twoja rodzina, zatem przy podejmowaniu decyzji postaraj się kierować nie tylko względami finansowymi. Warto również pamiętać, że odpowiedni projekt jest wymagany dla wszystkich osób, które chcą skorzystać z rządowego dofinansowania w ramach programu "MdM".

GOTOWY PROJEKT - OPCJA IDEALNA?

Gotowe projekty domów mają wiele zalet, jednak z punktu widzenia inwestora najważniejszą z nich jest cena - koszt takiego rozwiązania najczęściej zawiera się w przedziale od 1 500 do 3 000 zł. Nie bez znaczenia jest także czas - gotowy projekt jest dostępny niemal "od ręki", zatem budowa domu może rozpocząć się szybciej. Duże znaczenie ma także możliwość obejrzenia już zrealizowanej inwestycji.
Nie należy jednak zapominać, że koszt projektu oznacza w tym przypadku ledwie początek wszystkich wydatków, które się z nim wiążą. Każdy projekt wymaga bowiem adaptacji do wymogów działki i indywidualnych potrzeb inwestora. W zależności od skali dokonanych zmian, ich koszt może wynieść od 1 000 do 7 000 zł.

PROJEKT INDYWIDUALNY - DOM SZYTY NA MIARĘ POTRZEB

Budownictwo jednorodzinne realizowane na nietypowych działkach przedstawia szczególne wymagania. Architektura i projektowanie takich domów musi uwzględnić wiele czynników, które wymagają indywidualnego podejścia. W takiej sytuacji projekty na zamówienie wydają się być najlepszą opcją. Tego rodzaju rozwiązania mają też mnóstwo innych zalet, a spośród najważniejszych warto wymienić możliwość wyboru projektanta, z którym będziemy współpracować, jak również możliwość dostosowania projektu w całości do indywidualnych wymogów i oczekiwań.
Największą wadą projektu indywidualnego jest natomiast jego cena. Trudno mówić tutaj o konkretnych granicach, gdyż na ostateczny koszt wpływa m.in. region kraju, renoma pracowni architektonicznej czy nasze oczekiwania. Z reguły indywidualny projekt domu jednorodzinnego kosztuje od 3 do 5 procent wartości budynku.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MarcinkowiceMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieWałczVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlaki nie oznakowane

Raduń, jez.

(niem. Gross Radun See)

Park linowy Rudnica

Nie musisz jechać daleko, aby poczuć adrenalinę!

Oflag II D Gross Born

  • Polecamy
?>