Do czego właściwie służą przepompownie ścieków?

Do czego właściwie służą przepompownie ścieków? Często mamy do czynienia z sytuacją, w której z uwagi na różnorodne niekorzystne czynniki, konieczne staje się przetłaczanie zawierających fekalia ścieków. Są one odprowadzane za pomocą przepompowni na odległe tereny, bądź też do kilkadziesiąt metrów wyżej umiejscowionego zbiornika.

Jakie warunki wymuszają korzystanie z przepompowni?

Przepompownie ścieków są wykorzystywane zwłaszcza wówczas, gdy dany obszar jest pozbawiony grawitacyjnej sieci kanalizacyjnej. Jeżeli jej brak idzie w parze z niekorzystną strukturą geologiczną danego obszaru, czy też wyjątkowo nieprzyjaznym ukształtowaniem terenu, wtedy może dochodzić do zalania przestrzeni wodą ściekową zawierającą cuchnące fekalia.

W celu uniknięcia tego typu nieprzyjemności, należy wdrożyć zaawansowany technologicznie system kanalizacji ciśnieniowej. Do jego zbudowania konieczne jest właśnie zamontowanie nowoczesnych przepompowni ścieków, które za sprawą funkcjonalnego kolektora ściekowego, pozwalają przetransportować bez zakłóceń ścieki na teren właściwej oczyszczalni.

Jaką wodę można przetłaczać?

System przepompowni ciśnieniowej umożliwia sprawne przetłaczanie zarówno wód deszczowych, ścieków sanitarnych, wód drenażowych, a także przemysłowych. Nadaje się ona doskonale do odprowadzania ścieków zawierających fekalia, a także nie posiadających ich w swoim składzie.

Najlepsze przepompownie ścieków są w stanie pracować z maksymalną wydajnością dochodzącą nawet do wartości trzech tysięcy metrów sześciennych na godzinę. Takich możliwości nie zapewnia żadna z pozostałych metod odprowadzania ścieków.

Jak działa mechanizm przepompowni?

Niezakłócona praca przepompowni ścieków jest możliwa dzięki sygnalizatorom, które zawsze w porę monitorują poziom zapełnienia cieczą, a także pozwalają ostrzec przed ryzykiem awarii, zwarcia, czy też zbyt długim cyklem pracy pompy. Tego typu funkcjonalności są zapewniane za sprawą sondy hydrostatycznej, ultradźwiękowej, albo też czujników poziomu typu pływakowego.

Strukturę systemów pomp ciśnieniowych do przepompowywania ścieków tworzą ponadto szczelna komora o walcowatym kształcie, system mechaniczno-hydrauliczny, a także oczywiście sama pompa zbiornikowa. Wykorzystywane obecnie przepompownie, to najczęściej modele jednopoziomowe, 2-poziomowe lub też 3-poziomowe.

Najważniejsze zalety

Przepompownie ścieków są coraz częściej wykorzystywane, gdyż posiadają one wiele niewątpliwych zalet. Przede wszystkim umożliwiają wielokrotne i sprawne transportowanie ścieków, niezależnie od stopnia nachylenia obszaru. Systemy przepompowni cechują się również dużą łatwością i szybkością montażu, automatycznym i w zasadzie bezobsługowym działaniem, a także doskonałą sprawnością przez długi czas.

Pomimo wykorzystania do ich budowy zaawansowanych technologicznie systemów, przepompownie takie nie wymagają ponoszenia dużych kosztów za montaż ani bieżącą eksploatację. Co niezwykle istotne, do ich instalacji nie jest konieczne przeprowadzenie głębokich wykopów, co zapobiega uszkodzeniu cieków wód gruntowych. Warto wspomnieć także o tym, że w solidnych przepompowniach ścieków możemy liczyć na stosunkowo niski poziom hałasu oraz skuteczną ochronę przeciwkorozyjną.

Najważniejszą zaletą jest jednak niewątpliwie bardzo duża szybkość transportowania ścieków, a także niemal zupełna bezawaryjność. Nie można zapominać ponadto o takich cechach, jak długotrwała odporność chemiczno-mechaniczna, a także nieprzepuszczalność i szczelność zamontowanych przyłączy.

Jeżeli zatem zdecydujesz się na zakup przydomowej przepompowni, będziesz mógł przekonać się sam o licznych zaletach takiego rozwiązania. Jest to w zasadzie całkowita gwarancja udanej inwestycji na długie lata.

Źródło: gliwicka firma Metalbud stawiająca nowoczesne przepompownie i produkująca przeznaczone do nich akcesoria.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Mirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

TucznoPróchnowo
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceCzłopaMartew



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak żółty ZP 301

Szlak Piławy

w pięć dni - opis

Szlaki arch. sakralnej na pojezierzu

Wędkarstwo

  • Polecamy
?>