Idziemy na grzyby (1) - Pojezierze wałeckie

Idziemy na grzyby (1) - Pojezierze wałeckie Jedna ważna prawda. Na grzybobranie dobrze jest wybrać się z doświadczonym grzybiarzem. Mówią, że co dwie głowy to nie jedna. Od doświadczonych grzybiarzy możesz wiele się nauczyć.

W naszym regionie grzybobrania są niezwykle popularne. Grzyby traktujemy niemal jako nasze dobro. Znamy przypadki wypadów turystycznych, gdzie niemal dzień w dzień wychodzi się na grzyby.
Grzybobranie to również świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a wspólne wyprawy i pasje integrują ludzi. Nie mówiąc już o niesamowitym smaku potraw wspólnie przygotowanych z naszych zbiorów.

I tutaj zaczynają się schody. Największe niebezpieczeństwo, poza kleszczami i żmijami to fakt, że bardzo łatwo jest pomylić grzyby jadalne z niejadalnymi lub nawet trującymi.

Przypadłość ta to cecha na ogół niedoświadczonych, chociaż osoby, które już od wielu lat pasjonują się zbieraniem grzybów, może w pewnym momencie zgubić rutyna i przecenianie własnej wiedzy.

Na wyprawę więc dobrze jest wybrać się z doświadczonym grzybiarzem - on zawsze może przeglądnąć zebrane grzyby. Z biegiem czasu i Ty nabierzesz doświadczenia.

Grzyby zaczynają pojawiać się już na wiosnę, ale tak na prawdę największy ich wysyp przypada na koniec lata i trwa do pierwszych przymrozków.

Jak przygotować się na grzybobranie i co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim ubierz się stosownie do warunków jakie panują. Poranki w lesie bywają zimne, jest bardzo wilgotno i czyhają na nas kleszcze oraz komary, a czasem nawet żmija. Dlatego załóż długie, dość grube spodnie, np. dżinsy, nogawki wpuść w wysokie kalosze. Ubierz się "na cebulkę", na wierzch nie warto zakładać swetra, bo będzie zaczepiał się o gałęzie drzew i krzewów, znacznie lepszym rozwiązaniem jest flanelowa koszula lub bluza. Nie zapomnij o grubych, nieściągających się skarpetach oraz kapeluszu czy czapce na głowę, a przed wyjściem użyj preparatu przeciwko komarom i kleszczom.
Zabierz ze sobą wiklinowy koszyk na grzyby. Dzięki niemu zebrane grzyby dłużej pozostaną świeże, nie połamią się ani nie zaparzą.
Przyda Ci się też scyzoryk i kompas, zabierz też coś do jedzenia i picia, na wypadek, gdyby wyprawa się przedłużyła.

Jeśli nie masz swoich ulubionych miejscówek na grzyby, najlepiej wybierz się do lasu iglastego. Najlepsze są lasy sosnowe i świerkowe oraz liściaste, w których przeważają buki i dęby. Niektóre gatunki grzybów rosną przy konkretnych gatunkach drzew, np. rydz mleczaj i maślak zwyczajny najczęściej rosną pod sosnami. Zwróć też uwagę na glebę, na bagiennych i bardzo podmokłych terenach jest mniejsza szansa znalezienia grzybów. Dobrym miejscem są piaszczyste obszary lasu, łąki oraz skraje lasów.

Autor \ źródło:

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

TucznoKłębowiecCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

Bronikowo
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoMarcinkowice



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Oflag II D Gross Born

Szlak Dobrzycą

Pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie

Pojezierze Wałeckie - szlak kajakowy rzeką Rurzycą

Silosy rakietowe - Kolonia Brzeźnica

  • Polecamy
?>