Ziemia Człopiańska Moja Mała Ojczyzna
Przemysław Bartosik
| | Światło dzienne ujrzała nowa publikacja historyczna pt. "Ziemia Człopiańska Moja Mała Ojczyzna" autorstwa dra Przemysława Bartosika. Dwustu stronicowa książka wydana nakładem 300 egzemplarzy przez Miasto i Gminę Człopa.
W publikacji znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: Człopa w okresie nowożytnym, Schloppe "oczami" XIX-wiecznych "Dzienników", Informator "Kruk" z Drzonowa, Powojenni nauczyciele z terenu Ziemi Człopiańskiej, Działalność Miejskiej Rady Narodowej w Człopie w latach 1951-1955, Tajny Współpracownik "Uważny" z Człopy oraz Życie kulturalne w Człopie na przełomie lat 70/80 XX w. |
Przedstawiono również informacje o cholerze w Schloppe, majątku w Drahnow, którego właścicielem był Adolf Eduard von Dewitz (1808-1864), zaprezentowano także wspomnienia Niemców, historię miasta według dr. Władysława Jana Grabskiego, dokumentację źródłową dotyczącą problematyki gospodarczej gminy Trzebin po II wojnie światowej oraz sylwetki Sławomira Łozowskiego i ks. Tomasza Tarczyńskiego. W "Śladach przeszłości" zamieszczono fotografię płyty nagrobnej "Martha 1881", znajdującej się przy ul. Południowej w Człopie.
W przedmowie burmistrza Człopy, Zdzisława Kmiecia, czytamy: "Cofamy się do wydarzeń zarówno tych dalszych, jak i nieodległych, odsłaniających nieznane wątki z przeszłości. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obraz Schloppe uwieczniony na fotografiach, ale również historia najnowsza miasta, rozpatrywana na łamach książki w różnych aspektach problemowych. Pamiętajmy, że historię tworzą ludzie, ślad po niektórych z nich, żyjących niegdyś na Ziemi Człopiańskiej, pozostanie w naszej pamięci również dzięki niniejszemu opracowaniu".
Dr Przemysław Bartosik odnotował, że o księciu Dzierżykraju z Człopy pisali P. Hammling oraz P. Grossert. W "Herbach rycerstwa polskiego" wspomniano o księciu Dobromirze z "de Słopa". Z kolei w "Starożytnościach polskich" na temat Szlopy zanotowano: "miasteczko (...) między dwoma jeziorami, nad rzeczką przez nie przechodzącą, w dole błotnym, w okolicy piaszczystej i lesistej, wzgórza okoliczne pokryte są karłowatą sośniną". Wiadomo również, że w pruskich materiałach aktowych Schloppe określano mianem miasteczka (Städtchen). Stosowano inne określenia uzupełniające, np. miasteczko źle zabudowane: "Schloppe offene und schlecht gebaute Städtchen". Wymieniano również miasteczka "biedne, zubożałe", "pozbawione źródeł utrzymania", "wyniszczone" lub "zadłużone i bez środków utrzymania": "Schloppe ist besonders sehr arm".
Opracowanie ma charakter popularnonaukowy. Część zagadnień została przygotowana w oparciu o kwerendy źródłowe przeprowadzone w Instytucie Pamięci Narodowej w Szczecinie i Poznaniu oraz w Archiwum Państwowym w Szczecinku i Pile.
Autor \ źródło: