Hubertus - święto myśliwych, leśników i jeźdźców

Hubertus -  święto myśliwych, leśników i jeźdźców 3 listopada przypada oryginalne święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Oryginalne z tego względu iż bogate w tradycje. Zazwyczaj organizowane w okolicach święta św. Huberta z Liège (patrona myśliwych i jeźdźców) przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Święto popularne w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.
Święto po raz pierwszy obchodzono podobno w 1444 roku. W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).
Podczas obchodów Hubertowin organizowane jest specjalne polowanie. Polowanie to najważniejszy moment każdego Hubertusa. Uciekającym lisem jest jeździec z ogonem przypiętym do lewego ramienia, który rok wcześniej chwycił kitę. Zadanie ma bardzo trudne, zwykle na ograniczonym terenie goni go nawet kilkudziesięciu jeźdźców. Ten, kto go złapie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni i za rok sam ucieka jako lis. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki myśliwym w nadchodzącym sezonie.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl / wikipedia / kontakt24.tvn

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

KłębowiecCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

--- miejsce na reklamę ---

WałczTucznoVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Co zabrać, czyli pakujemy plecak

Szlaki konne

Szlak czerwony (im. IV Dywizji Piechoty)

ZW 1135c

Żubry

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>