Wymiana polsko - litewska

Wymiana polsko - litewska Uczestnicy kółka fotograficznego „Chwila” z OHP w ZS nr 3 w Wałczu uczestniczyli w projekcie „Polsko – litewska przyjaźń w kadrze”, która odbyła się w Kołobrzegu w dniach 20 -24.08.2012. Całość polskiej grupy stanowili ucz. wałeckiego hufca z Zespołu Szkół nr 3 oraz Gimnazjum dla Dorosłych z Zespołu Szkół Miejskich nr 2. Fundatorem tego przedsięwzięcia był Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który wspiera finansowo i merytorycznie realizację pomysłów młodych ludzi. W spotkaniu wzięło udział 20 Polaków i Litwinów do 18 roku życia. Głównym celem projektu była integracja młodzieży z Polski i Litwy oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat kultury i sztuki obu krajów. Młodzież nabyła również nowych umiejętności fotograficznych. Stronę litewską reprezentowała młodzież ze szkoły im. Tito Masiulisa z Kowna. W trakcie wymiany duży nacisk położony został na aktywność fizyczną oraz na edukację ekologiczną. Wałecka młodzież wraz z opiekunami: komendantem hufca Ireneuszem Gaworkiem i wychowawczynią, a jednocześnie opiekunem kółka Małgorzatą Angel, realizowali szereg działań zaplanowanych w projekcie. Wspólnie analizowali harmonogram pobytu udoskonalając go swoimi pomysłami.
Plan wyjazdu był bardzo zróżnicowany. Każdy dzień rozpoczynał się grami poznawczymi oraz energizerami, które wyposażały młodzież energią na cały dzień. Chętnie uczestniczono w zajęciach plastycznych, na których w formie konkursów było wyłonione logo projektu. Wygrał je Jarosław Brzeziak. Ekologia zajmowała szczególne miejsce w projekcie. Wykonano prace plastyczne z wykorzystaniem odpadów biodegradowalnych oraz tych, które rozkładają się setki lat. Młodzież zorganizowała także sprzątanie najbliższego terenu aby pokazać mieszkańcom Kołobrzegu oraz licznym turystom, że od siebie należy zacząć naprawianie świata. Podchody fotograficzne również sprawiły młodzieży duże zadowolenie. W 4 – osobowych polsko – litewskich grupach odnajdywano dziesięć obiektów rozmieszczonych w całym Kołobrzegu. Wynikiem wykonanych fotografii była wystawa fotograficzna połączona z oceną poszczególnych grup. Wieczorami uczestnicy projektu zapoznawali się z prezentacjami multimedialnymi na temat swoich krajów przygotowanych jeszcze przed przyjazdem. Wałecka młodzież promowała szczególnie swój region chwaląc zalety Wałcza i Powiatu Wałeckiego. Nie zabrakło również plażowania nad Bałtykiem oraz dyskotek, które przełamywały wszystkie bariery językowe.
Nowością dla wielu uczniów było zmierzenie się z nordic walking. Na plażowym pisku nie było to łatwe jednak każdy dał z siebie wszystko i pod opieką instruktora pokonał całą trasę.

Na koniec projektu młodzież przygotowała wernisaż, na którym zostały zaprezentowane prace fotograficzne i plastyczne uczestników dokumentujące przebieg wymiany. Na wernisażu był obecny Konsul Litewski Wiesław Wierzchoś, Wojewódzki Komendant OHP ze Szczecina Artur Szałabawka, przedstawiciele władz Kołobrzegu oraz uczestnicy projektu. Goście mieli także okazję obejrzeć jedyne w swoim rodzaju foto-pamiętniki, które uczestnicy prowadzili podczas projektu opisując swoje codzienne wrażenia ozdabiając go zdjęciami, a także wspólną kronikę przyjaznego spotkania.

Projekt wymiany polsko – litewskiej zakończył się zawiązaniem przyjaźni i planami tworzenia nowego projektu na przyszły rok w celu rewizyty w Kownie.
Autor \ źródło: Małgorzata Angel i Ireneusz Gaworek

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

JastrowieLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecNadarzyceMartew
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceCzłopa



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak Korytnicy

Szlak czarny ZP 1132

Grupa Warowna Góra Wisielcza

Szlak żółty ZP 1138

Tuczno PKS - plaża kąpielisko - pole biwakowe - rynek stanica harcerska - UMiG Tuczno - PKS (12km)

  • Polecamy
?>