Człopa
(niem. Schlopp)

Człopa Powstanie Człopy owiane jest mrokiem tajemnicy, której jaśniejszy promyk pada na postać księcia pomorskiego Dzierżykraja - legendarnego pierwszego władcę tych terenów. Zgodnie z podaniami miał on przyjąć chrzest z rąk Mieszka I lub Bolesława Chrobrego. Formalnie prawami miejskimi Człopa może się szczycić od 1255r. Dzieje Człopy, podobnie jak całego regionu, były burzliwe, miasto wielokrotnie zmieniało swojego właściciela, a co za tym idzie wielokrotnie zmieniały się realia życia mieszkających tam ludzi. Panowanie zarówno polskich rodów magnackich, jak i Brandenburczyków, Krzyżaków czy późniejsze wcielenie do zaboru pruskiego
pozostawiało ślady zarówno w wyglądzie miejscowości, jak i obyczajowości. Graniczna lokalizacja miasta przez wieki powodowała liczne napady, grabieże i zatargi, a co za tym idzie kolejne zniszczenia. To właśnie z okolic Człopy wyruszał Stefan Czarniecki na północ w odwecie za najazd Szwedzki. Niestety nie znamy dokładnie wyglądu dawnej Człopy. Ostatnie tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce na tych terenach, czyli II wojna światowa prawie w 80% unicestwiło to ponad 700 – letnie miasteczko. Zniszczone zupełnie zostało śródmieście z zabytkową zabudową oraz XVII-wieczny kościół pw. św. Wojciecha.

WALORY TURYSTYCZNE
Miasto malowniczo rozlokowane na wzniesieniach u ujścia Cieszynki (Deszli). Raj dla miłośników ciszy, spokoju i odpoczynku nad wodą. Poza wspomnianą Cieszynką, której przepiękną dolinę można podziwiać z nieczynnego już nasypu kolejowego, w okolicy znajduje się kilka jezior, które kuszą czystą wodą. Jedno z nich Jezioro Kamień kryje w swoich okolicach nie lada atrakcję. Można osobiście przekonać się o leciwości Człopy i odwiedzić grodzisko z czasów plemienności pomorskiej. Zarówno Jezioro Kamień, jak i Miejskie w zupełności zadowolą wędkarzy. Mnogość ryb przyciąga stałych bywalców od wielu lat. Równie atrakcyjne są jeziora położone w okolicach Człopy - Szczurzacz, Trzebin, Załom, Zamieć, Dłusko, Kochlin Duży, Młyński Staw. Miłośnikom odpoczynku nad jeziorem oraz sportów wodnych polecamy liczne plaże i wypożyczalnie sprzętu. Natomiast dla tych, którzy tęsknią za mocniejszymi wrażeniami polecamy spływy kajakowe Cieszynką i Drawą. Rzeki mają charakter górskich, a spływ nimi zapewnia niezapomniane emocje i piękne widoki. Duże zalesienie okolic Człopy sprzyja podglądaniu licznych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Bezpośrednie sąsiedztwo z Drawieńskim Parkiem Narodowym pozwala na spotkania z wieloma gatunkami objętymi ochroną, co jest szczególną gratką dla miłośników fotograficznego polowania. Miasto położone na udokumentowanych złożach kredy jeziornej i torfu, wykorzystywanych w leczeniu sanatoryjnym (borowina).

CO WARTO ZOBACZYĆ
- grodzisko nad Jeziorem Kamień
- zabytkowe wiadukty i mosty nad dawnym nasypem kolejowym na nieczynnej już trasie Wałcz – Krzyż Wlkp., polecamy spacer wzdłuż nasypu, z którego rozciąga się przepiękny widok na okolice, powstały na przełomie XIX i XX w.
- kościół pw. św. Antoniego Padewskiego (powstał w latach 1934-1939, styl określany jest jako „tyrolski”)
- stary cmentarz żydowski
- stary cmentarz ewangelicki, na którym zobaczyć można okazy kilkusetletnich lip
- szlak „Brzegiem Człopskich Jezior” (liczący 18 km, szlak pieszo-rowerowy)
- rezerwat florystyczny Stary Załom
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- poczta
- straż pożarna
- posterunek policji
- Bank Spółdzielczy
- Połączenia PKS Z Gorzowem WLKP., Wałczem, Trzcianką, Poznaniem, Wieleniem, Krzyżem WLKP., Piłą i okolicznymi miejscowościami
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Martew
--- miejsce na reklamę ---

Tuczno
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceMarcinkowice



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Chmiel Wielki, jez.

(Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)

Szlak Dobrzycą

Jastrowie

(niem. Jastrow)

Szlaki nie oznakowane

  • Polecamy
?>