Regaty żeglarskie 2 ffis na j. Zamkowym

Regaty żeglarskie 2 ffis na j. Zamkowym Kto nie odwiedził J. Zamkowego w Wałczu w dniu 16 lipca br. niech żałuje! Dzięki 2 Festiwalowi Filmu i Sportu na tym pięknym akwenie w centrum miasta znowu załopotały żagle. W drugiej edycji festiwalowych regat wzięło udział 19 jachtów z ponad 60 żeglarzami na pokładach. Do tej liczby należy dodać 25 osób, oficjalnych gości Festiwalu, znanych aktorów, ludzi filmu i telewizji oraz wybitnych sportowców, którzy startowali w charakterze członków załóg w pierwszym wyścigu. Zainteresowanie festiwalowych VIP-ów udziałem w przygodzie pod żaglami było naprawdę duże.
Łatwiej byłoby przedstawić nazwiska osób które nie zdecydowały się na "zamustrowanie" na jachty niż listę gości festiwalu którzy zdecydowali się na żeglarstwo. Kilka osób usprawiedliwiło swoją absencję w regatach. Te usprawiedliwienia oczywiście zostały przyjęte. Dla przykładu popularna nie tylko z seriali telewizyjnych aktorka JOANNA TRZEPIECIŃSKA ( m. in. "Rodzina Zastępcza” "Plebania” ,,Na Dobre i na Złe” ) przyznała, że żeglarstwo nie jest jej obce, ma zaliczone dwa obozy żeglarskie ale ... niestety nie zabrała do Wałcza żadnego ubioru "na łajbę”.
TOMASZ MĘDRZAK ( aktor i reżyser, znany starszemu pokoleniu ze świetnej roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji powieści "W pustyni i puszczy” H. Sienkiewicza) "zameldował” że niestety nie zdążył na "mustrowanie” na jachty. Rzeczywiście, w tym roku regaty rozpoczynały się już o godz.10.00 (w ubiegłym roku o 11.00) co z powodu przyjazdów wielu festiwalowych gości w godz. nocnych lub porannych mogło być pewnym utrudnieniem. Ale praktycznie wszyscy goście festiwalu odwiedzili tętniącą życiem, kolorową, z jachtami przy keji, okolicznościowo i po żeglarsku udekorowaną promenadę nad J. Zamkowym.
Tegoroczne regaty odbyły się w atrakcyjniejszej formule organizacyjnej niż ubiegłe. Te innowacje chwalili nie tylko festiwali goście, którzy już po raz drugi przyjechali do Wałcza ale też mieszkańcy stolicy Pojezierza Wałeckiego oraz turyści. Dzięki przeprowadzeniu aż trzech widowiskowych wyścigów w słonecznej pogodzie, ale przy dość słabym i zmiennym wietrze przygoda z "festiwalowymi żaglami” trwała do późnych popołudniowych godzin. Regatom towarzyszył znakomity występ "sztandarowej” wałeckiej kapeli szantowej "Majtki Bosmana”. Po raz pierwszy odbył się pokaz żeglarskiej synchronicznej manewrówki z udziałem trzech jachtów, który wzbudził wielkie zainteresowanie bardzo licznej publiczności na wałeckiej promenadzie zamienionej 16 lipca br. w festiwalowy port jachtowy. Typowe żeglarskie manewry , łącznie ze stawianiem jachtów po wywrotkach, zaprezentowali w klasie "Laser”, Maciej Żebrowski i Bartłomiej Kruczyński (obydwaj AKŻ 90 Nakielno k.Wałcza ) oraz w klasie "Skippi 650” - załoga z klubu "Wierni Walcz” (Andrzej Wegner, Piotr Skupin, Paweł Borowski).

Otwarcie regat żeglarskich z okazji 2 Festiwalu Filmu i Sportu rozpoczęło się hymnem Wałcza i złożeniem meldunku o gotowości do rozpoczęcia regat przez Waldemara Wróblewskiego, Komandora Regat i jednocześnie Prezesa AKŻ 90 Nakielno k. Wałcza. Meldunek przyjęła Małgorzata Laskowska – Iwanowicz, Dyrektor Festiwalu i Wałeckiego Centrum Kultury. Regaty uroczyście otworzył Zdzisław Tuderek Burmistrz Wałcza. Po podniesieniu na maszt sygnałowy flagi Wałcza - przy dźwiękach tradycyjnych "szklanek” wybijanych żeglarskim dzwonem - nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila, czyli "mustrowanie” do załóg, na wesoło, gości festiwalowych do pierwszego wyścigu. Trzeba przyznać że bez większych oporów festiwalowe VIP-y akceptowały "przydział” do załóg chociaż były próby ( nota bene udane ) "kaperowania” na jachty także np. małżonek, mężów, innych osób towarzyszących. Sternicy byli jednak bardzo wyrozumiali i "musztrowanie” odbyło się bardzo sprawnie.
Trudno wymienić wszystkich gości festiwalu którzy uczestniczyli w regatach. Z reporterskiego jednak obowiązku informujemy, że na J. Zamkowe między innymi wypłynęli i szczęśliwie powrócili do festiwalowego portu żeglarskiego:
JANUSZ ZAORSKI (Dyrektor Artystyczny Festiwalu, aktor, reżyser ponad 40 filmów, zdobywca filmowego lauru "Srebrny Niedźwiedź”, scenarzysta, producent, także kibic piłkarski), PAWEŁ JANUSZWSKI (Dyrektor Sportowy Festiwalu, lekkoatleta, Mistrz Europy 400 m.p.pł. w 1998 r., olimpijczyk z Atlanty i Sydney), ARTUR PARTYKA (medalista IO w Barcelonie i Atlancie, uczestnik IO w Seulu, 10 x Mistrz Polski) SEBASTIAN CHMARA (Halowy Mistrz Świata w siedmioboju – 1989 r., uczestnik IO 1996 r., Halowy Mistrz Europy w siedmioboju w 1998 r., obecnie Wiceprezydent Bydgoszczy i Wiceprezydent PZLA), Zespół muzyczny Coschise PAWŁA MALASZYŃSKIEGO (aktor, laureat telekamer w 2007 i 2008 r. filmy "Wiedźmin” "Świadek Koronny”, seriale "Na Dobre i na Złe” "Skrzydlate Świnie”), MAŁGORZATA OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA ( aktorka, telenowela ,,Klan” – rola Grażynki Lubicz, "Daleko od Noszy” "Na Dobre i na Złe” "M jak Miłość” ), ANDRZEJ OCHALSKI (wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, konsultant filmu "Zamach Stanu” reżyserii R. Filipskiego).
Nie zabrakło też na pokładach jachtów znanych i popularnych dziennikarzy TV, radia i prasy (RAFAŁ PATYRA – TVP Sport, PRZEMYSŁAW IWAŃCZYK – komentator sportowy, MARCIN ROSŁOŃ – komentator Canal +, RAFAŁ NAHORNY – także komentator Canal + oraz znawca angielskiej piłki nożnej, dziennikarz Przeglądu Sportowego, KRZYSZTOF ŁUKONOWICZ – dziennikarz) Podane wyżej biogramy artystyczne czy sportowe mają oczywiście charakter skrótowy i sygnalny. Warto też "donieść”, że na keji w festiwalowym porcie był też obecny PAWEŁ KRÓLIKOWSKI (najlepszy aktor komediowy 2007 r. - rola Kusego w "Ranczo” "Szpilki na Giewoncie”) który na regaty "oddelegował” żonę Małgorzatę Ostrowską – Królikowską uzasadniając swoją decyzję zmęczeniem długą podróżą. Oczywiście uzasadnienie zostało przez żeglarską brać przyjęte.

Krótki żeglarski hals – ale poza wyścigiem - zaliczył znany i jedyny tego rodzaju "Tercet Europejski”, goście wałeckiego festiwalu, czyli rodzina Państwa Torzewskich w pełnym składzie (MAREK TORZEWSKI, śpiewak operowy, tenor, występy w Operze Mediolańskiej, kibic piłkarski, pierwszy odtwórca "hymnu piłkarskiego” - "Do przodu Polsko, do przodu”, BARBARA ROMANOWICZ – TORZEWSKA, aktorka , filmy "Wilczyca” "U Pana Boga za Miedzą” oraz AGATA TORZEWSKA, studentka Uniwersytetu w Brukseli, także śpiewaczka. Państwo Torzewscy wydali wspólnie znaną płytę "Magnes Dusz” ). Ten żeglarski hals, oklaskiwany przez publiczność był ciekawy bo odbył się na jachcie z "regatową duszą” czyli na Skippi 650 z Andrzejem Wegnerem na sterze, który wraz ze swoją załogą zdobył niedawno w Warnemunde tytuł Wicemistrza Europy w tej klasie.
W regatach startował też Eugeniusz Wilczyński Sekretarz Urzędu Miejskiego oraz Anna Gródka także z Urzędu Miejskiego w Wałczu.

Uroczyste wręczenie okolicznościowych pucharów zwycięzcom regat w poszczególnych klasach odbyło się podczas gali podsumowania części sportowej Festiwalu w niedzielę 17 lipca br. na wałeckim Placu Wolności.
Miłym akcentem integracji gości festiwalowych z żeglarską bracią było uhonorowanie, podczas sympatycznego "party” po regatach w ogrodach i piwniczce Muzeum Ziemi Wałeckiej” okolicznościowymi dyplomami uczestników imprezy pod żaglami.

W opinii wielu obserwatorów – podobnie jak w roku ubiegłym – tegoroczne regaty na J. Zamkowym oceniono na przysłowiową "piątkę z plusem” oraz uznano za znakomitą formę promowania poprzez żeglarstwo piękna Ziemi Wałeckiej. Pomogły w tym znacząco transmisje TVP "na żywo” z wałeckiego festiwalu.

Wielki wysiłek w przygotowanie tych regat włożyli żeglarze z Armatorskiego Klubu Żeglarskiego 90 Nakielno k. Wałcza, którzy między innymi podjęli trud przetransportowania na J. Zamkowe jachtów kabinowych z przystani klubowej w Nakielnie.
Niestety jak dotąd – o co postulował w ubiegłym roku w pełni popierany przez żeglarzy Marcin Daniec klasyk polskiego kabaretu – nie ma kanału żeglownego z Nakielna do Wałcza. Pozostaje więc ...transport tradycyjny, drogowy, na przyczepach a to wbrew pozorom nie jest wcale takie proste.

Regaty odbyły się pod auspicjami i przy wielkiej pomocy Wałeckiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Wałczu. Tak jak w roku ubiegłym przygotowania do regat koordynowała Barbara Radkiewicz, Pełnomocnik Wałeckiego Centrum Kultury ds. przygotowania części żeglarskiej Festiwalu, która też startowała w wyścigu festiwalowym. Bezpośrednim organizatorem regat był Armatorski Klub Żeglarski 90 z Nakielna. Warto zwrócić uwagę na wzorcowe zabezpieczenie regat na wodzie przez WOPR i na promenadzie przez Straż Miejską z Wałcza.
Komisja Sędziowska – mimo niezbyt korzystnych wiatrów – przeprowadziła, pod okiem Sędziego Głównego, Hieronima Kubika wszystkie zaplanowane wyścigi oraz, co jest warte podkreślenia, zaimponowała sprawnością i starannością działania wszystkim uczestnikom. Tegoroczne wałeckie regaty z okazji 2 Festiwalu Filmu i Sportu ujęte były w kalendarzu Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Druga edycja Festiwalu Filmu i Sportu w Wałczu z pewnością przejdzie do historii jako kolejne bardzo udane przedsięwzięcie o wielkim znaczeniu dla promocji stolicy Pojezierza Wałeckiego i Ziemi Wałeckiej w tym żeglarstwa jako naturalnej marki turystycznej tego regionu.
Autor \ źródło: Andrzej Radomski / UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

PróchnowoCzłopaLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

Bronikowo
--- miejsce na reklamę ---




VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak zielony ZP 1133

Strzaliny

(niem. Strahlenberg)

Zespół pałacowy w Kłębowcu

Poradnik kajakarza

  • Polecamy
?>