Szlak Dobrzycą

Jest to równie ciekawa, co trudna rzeka. Wypływa z jez. Machiny Duże i kieruje się na południe, by zakończyć swój bieg ujściem do Gwdy. Jej długość wynosi 60km, przy średniej szerokości 6,5m i głębokości 0,7-1m. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, a dno zróżnicowane w przeważającej części piaszczyste. Wzdłuż 90% brzegów rosną lasy mieszane, a pozostałe 10% to łąki z kępami czarnej olszy nad brzegami rzeki.
Dobrzyca jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, choćby ze względu na czystą wodę i piękno mijanych krajobrazów. Zasadnicza trudność polega na zalegających, co kilkaset metrów pniach drzew, które należy ostrożnie omijać bądź przenosić kajak. W kilku miejscach rzeka przegrodzona jest jazami, tj. w Iłowcu, Ostrowcu i Czapli. Obejścia są jednak proste i nie przekraczają 30m.
Cały szlak Dobrzycy pokonujemy w 3-4 dni.
Po drodze należy przyjrzeć się bliżej kilku ciekawym zabytkom:
- kościół w Golcach z 1669r.,
- stare młyny wodne w Golcach i Czapli,
- rezerwat „Glinki” – okazy 200 letnich i starszych buków w połowie drogi między Golcami i Kłębowcem.
Dobrzyca jest też zasobnym w ryby łowiskiem. Najczęściej spotykanymi gatunkami są: pstrąg potokowy, lipień, szczupak, płoć, okoń i miętus. Łowiąc ryb, prawie na każdym kroku spotykamy się z wszechobecnymi bobrami, które wyjątkowo upodobały sobie tę rzekę.
Na Dobrzycy nie organizuje się stałych imprez kajakowych. W sezonie letnim jest ona chętnie odwiedzana przez turystów, którzy indywidualnie bądź w grupach kilku lub kilkunastu osób przemierzają ten ciekawy szlak.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Próchnowo
--- miejsce na reklamę ---

Człopa
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieMartew



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Bogactwa naturalne

Turystyka konna

Szlak żółty ZP 1129y

Wałcz – J. Smolno – J. Łubianka – Ostrowiec (14km)

Tuczno

(niem. Tutz)

  • Polecamy
?>