Szlak Czarny
Wałcz - Pluskota - Kłębowiec (ok. 7km)

Szlak rozpoczyna się w Wałczu, przy ulicy Żeromskiego, która kieruje go poza obręb miasta. Dalej prowadzi wśród pól uprawnych, działek i łąk. Polna droga, ocieniona starymi drzewami doskonale nadaje się na wędrówkę w słoneczne dni. Dodatkową atrakcją szlaku są kamienne kapliczki z płaskorzeźbami przedstawiającymi biblijne sceny, oddalone od siebie o kilkaset metrów.
pojezierze wałeckie szlaki piesze

Polną drogą docieramy do lasu, szlak biegnie prosto wśród starych okazów drzewostanu aż do osady zwanej Pluskota. Znajduje się tam ostatnia kamienna kapliczka poświęcona pamięci papieża Jana Pawła II.

pojezierze wałeckie szlaki piesze

Przy leśnictwie Pluskota skręcamy w lewo. Kilkudziesięciometrowy spacer doprowadzi do mostu nad Piławą. Obok zorganizowano miejsce na ognisko. Można tu odpocząć przed dalszym marszem, który doprowadzi do leśnego rozwidlenia dróg. Aby dalej kierować się wyznaczonym szlakiem skręcamy w prawo.

pojezierze wałeckie szlaki piesze

Kilkaset metrów dalej natrafimy na kolejny most, tym razem nad rzeką Dobrzycą. Krzyżują się tu szlak pieszy i kajakowy. Miejsce to określane jest na mapach topograficznych jako Porosty.

pojezierze wałeckie szlaki piesze

Dalej droga wiedzie wśród lasu i młodych zagajników. Na każdym rozwidleniu dróg kierujemy się na wprost. Po dotarciu do Rudnicy szlak kieruje się na lewo. Tuż przed połączeniem szlaku z lokalną drogą znajduje się kolejne miejsce przeznaczone na ognisko i odpoczynek. Od Rudnicy szlak wiedzie asfaltową drogą. Jeśli wystarczy nam sił możemy skorzystać z oferty Parku Linowego znajdującego się na obrzeżach miejscowości.

pojezierze wałeckie szlaki piesze

Kilkunastominutowa wędrówka doprowadzi nas do Kłębowca. Miejscowość tę w XV wieku założył zakon joannitów, a za sprawą późniejszych właścicieli – Golców, powstał zespół pałacowy, którego ruiny możemy podziwiać do dziś. Szlak kończy się tuż przy pałacu w Kłębowcu.

pojezierze wałeckie szlaki piesze

Długość szlaku – 7 km, na przejście go spokojnym marszem trzeba zarezerwować ok. 2 godzin, czas ten wydłuży się jeśli zechcemy skorzystać z miejsca wyznaczonego na ognisko czy Parku Linowego. Szlak nie posiada oznakowania na trasie. Nadaje się zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl\Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Nadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

--- miejsce na reklamę ---

BronikowoMartewLaski WałeckieVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Rezerwat 'Dolina Rurzycy'

Rezerwat 'Rosiczki Mirosławieckie'

Zespół pałacowy w Kłębowcu

Szlak żółty ZP 1138

Tuczno PKS - plaża kąpielisko - pole biwakowe - rynek stanica harcerska - UMiG Tuczno - PKS (12km)

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>