Jastrowie
(niem. Jastrow)

Jastrowie Jastrowie jest jedynym miastem leżącym na Pojezierzu Wałeckim i jednocześnie administracyjnie należącym do województwa wielkopolskiego. Prawa miejskie otrzymało w 1602 roku. Powstało z połączenia dwóch miejscowości leżących na przeciwległych brzegach rzeki Oski, dziś przepływającej przez centrum miasta. Jedną z wsi założyli Pomorzanie, druga leżąca po wschodniej stronie należała do Polski, na rzece przebiegała granica. Charakterystyczny układ ulic biegnący równolegle do rzeki na obu jej brzegach zachował się do dnia dzisiejszego.
Dogodna lokalizacja, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych oraz w pobliżu brodu na Gwdzie, spowodowało, że od XVII wieku miasto było właściwie najlepiej rozwijającą się gospodarczo miejscowością na Pojezierzu Wałeckim. Istniało tu 8 cechów rzemieślniczych, z których najbardziej rozwinął się cech sukienników. Rangę miasta podnosiło nadanie prawa umożliwiającego organizowanie jarmarków. Za sprawą korzystnych dla skarbu państwa opłat tzw. mostowych, liczbę jarmarków w Jastrowiu z trzech podniesiono do siedmiu. Odbywał się tu m.in. największy targ konny w okolicy. W wieku XVII i XVIII miasto niechlubnie słynęło z procesów czarownic. Ostatni odbył w 1733 roku. Liczne pożary i klęski spowolniły rozwój miasta na przełomie XVII i XVIII wieku. Ponowny rozwój nastąpił w połowie XIX wieku, a Jastrowie znów zyskało miano miasta przemysłowego. Pojawiła się tu pierwsza maszyna parowa, powstała fabryka obuwia, maszyn, odlewnia żeliwa, wytwórnia wełny czesankowej i wyrobów tytoniowych. Miasto wraz z całym Pojezierzem wcielone zostało do zaboru pruskiego. W 1945 roku Jastrowie włączono w system obrony „pasa przesłaniania Wału Pomorskiego”, co doprowadziło do częściowego zniszczenia miasta. Po oswobodzeniu Jastrowia, trafili tu jeńcy ze zlikwidowanego Oflagu II D Gross Born. Wśród przebywających klika dni w mieście oficerów znajdował się Leon Kruczkowski. Na kanwie wydarzeń, jakie miały miejsce w lutym 1945 roku, stworzył dramat „Pierwszy dzień wolności” (wystawiany na scenie wielu teatrów, na jego kanwie powstał scenariusz filmowy).

WALORY TURYSTYCZNE
Miasto położone wśród lasów, w pobliżu jezior i rzek (Oska, Gwda), jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku. W okolicach przebiegają liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe, ukazujące piękno pogranicza Pojezierza Wałeckiego i Doliny Gwdy. Nad pobliskim jeziorem Leśnym zorganizowano ogólnodostępną plażę oraz dwa ośrodki wczasowe. Na obszarach leśnych znajduje się kilka pomników przyrody, z których na szczególną uwagę zasługuje ponad 600 – letni dąb „Hubert”. Największą chlubą okolic Jastrowia są rezerwaty. Diabli Skok, Kozie Brody i Wielkopolska Dolina Rurzycy zaskakują nie tylko swoimi nazwami, ale i zachowaniem przyrody w pierwotnym stanie. Dwa z nich można odwiedzić spływając szlakiem kajakowym rzeką Rurzycą.

WARTO ZOBACZYĆ
- dawny ratusz zwany „Kamiennym Domem” – budynek powstały na przełomie XVI i XVII wieku, obecnie ośrodek kultury
- kościół św. Michała Archanioła – powstały w 1913 roku, znajduje się w nim barokowy ołtarz główny, z wieży kościoła strzelała bohaterka dramatu L. Kruczkowskiego
- dom w którym przebywał Leon Kruczkowski, upamiętniony tablicą
- kościół NMP Królowej Polski – neoromański, powstały w 1882 r.
- układ przestrzenny śródmieścia objęty ochroną
- pomnik i mogiły żołnierzy poległych w 1945 roku
- zabytkowy cmentarz żydowski
- rezerwaty przyrody – Diabli Skok, Kozie Brody, Wielkopolska Dolina Rurzycy
- pomnik przyrody dąb Hubert

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- miasto położone na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 11 i 22
- połączenie kolejowe Poznań – Kołobrzeg
- połączenie PKS z Poznaniem, Słupskiem, Koszalinem, Kołobrzegiem, Wrocławiem, Bydgoszczą, Złotowem, Wałczem, Piłą i okolicznymi miejscowościami
- bank
- komisariat policji
- poczta
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

--- miejsce na reklamę ---

StrzalinyKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoTuczno



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak Cieszynki

Podwodny las - Borne Sulinowo

Kłębowiec

(niem. Klausdorf)

Grupa Warowna Cegielnia

  • Polecamy
?>