Muzeum Ziemi Wałeckiej

Muzeum Ziemi Wałeckiej Muzeum Ziemi Wałeckiej, powstałe w 1984 roku, ma swoją siedzibę w XIX wiecznym klasycystycznym dworku położonym przy ulicy Pocztowej. Główna działalność muzeum opiera się na propagowaniu historii regionu. Wystawa stała poświęcona jest dziejom ziemi wałeckiej na przestrzeni wieków. Można tu przyjrzeć się z bliska najstarszym przedmiotom odnalezionym w okolicach Wałcza (kamienne toporki, gliniane naczynia, popielnice, kości i zęby zwierząt) świadczącym o przedpiśmiennej historii regionu, eksponaty z czasów średniowiecza - żelazne narzędzie, ozdoby czy broń. Ogromny wpływ na
dzieje ziemi wałeckiej wywarły rody szlacheckie zamieszkujące jej tereny oraz jezuici sprowadzeni w celu zakończenia religijnych sporów. Odnajdziemy ich wizerunki zachowane na barokowych portretach trumiennych, ale także ślady pozostałe w dokumentach – akty lokacyjne, pieczęcie, dokumenty założycielskie Aten Wałeckich. Wiek XIX pokazany jest przez pryzmat mieszczan – zrekonstruowany fragment mieszczańskiego saloniku, historia znakomitego niemieckiego poety – Hermanna Lonsa zamieszkującego ówczesne Deutsch Krone, ale także historia wałeckiego garnizonu – umundurowanie i uzbrojenie. Ostatnia część wystawy stałej opowiada o ostatnich najtragiczniejszych wydarzeniach na terenie ziemi wałeckiej – II wojnie światowej i walkach o przełamanie Wału Pomorskiego (umundurowanie i uzbrojenie oddziałów walczących w okolicach Wałcza). Wystawę zamykają wzmianki o powojennych mieszkańcach Pojezierza Wałeckiego, którzy walczyli na wielu frontach II wojny światowej (m.in. mundur żołnierza walczącego pod Monte Casino czy służącego w RAF – ie) oraz przybyłych na te tereny w wyniku akcji przesiedleńczych.

Oprócz wystawy stałej muzeum organizuje szereg wystaw czasowych o przeróżnej tematyce. Dostosowane do tego celu dwie sale wystawiennicze zapewniają dużą różnorodność. Organizowane są wystawy o tematyce przyrodniczej, podróżniczej, historycznej, etnograficznej. Wystawy poświęcone historii sztuki, rzemiosłu artystycznemu, malarstwu. Kilka z nich ma charakter cykliczny:
- Salon Doroczny – wystawa promująca artystów profesjonalnych ziemi wałeckiej (przełom stycznia i lutego)
- Piękno uchwycone w kadr – wystaw fotograficzna ukazująca piękno ziemi wałeckiej (wakacje)
- Jedziemy na wakacje... – coroczna wystawa poświęcona innemu regionowi naszego kraju, przedstawiająca jego historię, kulturę, na celu ma wzbudzenie zainteresowania podróżami po Polsce (wakacje)

Muzeum organizuje również cykliczne wydarzenia kulturalne, które przyjmują charakter plenerowy:
- Wielką Inscenizację Historyczną „Obrazy z ostatnich dni II wojny światowej” (luty)
- Obchody Dni Wałcza – wydarzenie przyjmujące w każdym roku nieco inną formę, jednak zawsze obraca się wokół historii średniowiecza i czasów przedpiśmiennych – koncert, spektakle teatralne, pokazy walk rycerskich itd. (kwiecień)
- Noc Muzeów - ogólnoświatowa impreza, która na stałe pojawi się w muzealnym kalendarzu wydarzeń od maja 2010 roku.
- Spotkania z podróżnikami – spotkania z podróżnikami docierającymi do najbardziej zaskakujących miejsc, w kalendarzu muzealnym na stałe zawita w czerwcu 2010 r.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00 oraz w niedziele w godz. 11.00- 15.00
- Ceny biletów: normalny – 4 zł, ulgowy (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści, wojsko) – 2 zł
- Wystawa stała – Dzieje ziemi wałeckiej
- Oprócz wystawy stałej zawsze dostępne są dwie wystawy czasowe o różnej tematyce

Dane teleadresowe:
Muzeum Ziemi Wałeckiej
ul. Pocztowa 14
78 – 600 Wałcz
tel. 67 258 25 91
www.muzeum.walcz.pl
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

CzłopaJastrowieMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

Próchnowo
--- miejsce na reklamę ---

WałczNadarzyce



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Kościół w Martwi

pw. Matki Boskiej Różańcowej

Turystyka konna

Szlak niebieski ZP 1127

Gdzie kupić kartę wędkarską?

Wędkarstwo - Pojezierze Wałeckie

  • Polecamy
?>