Betyń Wielki, jez.
(Bytyń Wielki, niem.Grosser Böthin See)

Największe i najgłębsze jezioro na Pojezierzu Wałeckim. Posiada cztery zatoki: Lubieską, Drzewoszewską, Nakielską oraz Krępa (Krampa). Przy zatoce Lubieskiej na półwyspie Zamkowym znaleźć można pozostałości po grodzisku słowiańskim. Wykopaliska w tym miejscu ujawniły szczątki po palisadzie i drewnianych budowlach. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, które w czasie przelotów stają się miejscem odpoczynku wędrownego ptactwa. W tym czasie spotkać można tam łabędzia niemego, czaple, żurawie oraz rzadko spotykanego objętego ścisłą ochroną bociana czarnego. Na obu wyspach znajdują się domki letniskowe. Na dużej wyspie jest ich ponad dwadzieścia, na małej pięć. Poza ptakami wędrownymi w pobliskich sąsiadujących z jeziorem lasach spotkać można orła bielika symbol polskiego godła oraz orła krzykliwego, a na terenach bagnistych żółwia błotnego. Występują tu również żubry, jelenie, bobry, wydry, kormorany, puchacze. Dzięki temu jezioro i jego otoczenie stanowią rezerwat.
Nad jeziorem w uroczych miejscach zlokalizowane są wsie Nakielno, Próchnowo i Drzewoszewo. W Nakielnie znajduje się ośrodek AKŻ90. W Drzewoszewie ośrodki wypoczynkowe wielu firm, m.in.: Philipsa Lightning Poland z Piły, Huty Szkła z Ujścia, przystań jachtowa Klubu Żeglarskiego „Bryza” z Piły, baza żeglarstwa Pilskiego Okręgu Związku Żeglarskiego. Poza tym również wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole biwakowe, baza ratownictwa wodnego WOPR.
Powierzchnia ogólna jeziora 877,1ha, długość 10,8km, szerokość maksymalna 2km, głębokość maksymalna 41m, długość linii brzegowej 37600m. Jezioro położone na wysokości 113m n.p.m.

Zarybienie
Dzięki dobrze natlenionej wodzie w jeziorze żyją tu praktycznie wszystkie gatunki ryb. Głębiny zasiedlone są przez sielawę i sieję. Licznie występują liny, miętusy, leszcze oraz okonie, szczupaki i węgorze. Bardzo często przy złowieniu płoci waży ona powyżej 0,5kg. Co do łowienia to wędkowanie można uprawiać tylko z brzegu na wyznaczonych odcinkach. Na szczęście są na tyle atrakcyjne, że warto się tu wybrać z wędką również pod namiot.

Roślinność
Okolice jeziora są bogate w roślinność brzegową. Stanowią ją również gatunki będące pod ścisłą ochroną jak rosiczka okrągłolistna, grzybień biały, grążel żółty, wełnianka alpejska, bagno zwyczajne oraz unikatowe gatunki mchów. Liczne łąki porośnięte rdestnicą przeszytą, połyskującą, moczarką, wywłócznikiem rozciągają się pod wodą.

Dojazd
Dojazd do Nakielna autobusami PKS od Wałcza. Do Drzewoszewa jest połączenie PKS z Wałczem i Tucznem. Poza tym dostęp do jeziora jest również na całej długości linii brzegowej, którą poprowadzone są szlaki.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MartewKłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

Jastrowie
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceLaski WałeckieMirosławiec



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Flora

Ścieżka przyrodniczo-leśna Morzycówka

Zamkowe w Wałczu, jez.

(niem. Schloss See)

Borne Sulinowo

(niem. Gross Born)

  • Polecamy
?>