Zamkowe w Wałczu, jez.
(niem. Schloss See)

Drugie jezioro bezpośrednio położone przy mieście Wałcz. Od strony północno-wschodniej i północnej gdzie graniczy bezpośrednio z zabudowaniami znajduje się rozwidlenie na dwie zatoki, które na mapie przypominają szczęki klucza francuskiego. Po stronie północno-wschodniej ulokowana jest mała przystań żeglarska z ładnym widokiem na jezioro i panoramę miasta. Na tym samym brzegu utworzono w ostatnim czasie plażę i kąpielisko miejskie. Z plaży zauważyć można urządzenie napowietrzające Ekofloks, które w 1986 roku zostało uruchomione. Ze względu na brak pieniędzy oraz uszkodzenie mechaniczne nie wznawiano napowietrzania, które w latach 90. zaczynało przynosić rezultaty. Po uregulowaniu gospodarki ściekowej, przede wszystkim w Wałczu, zmniejszyło się zanieczyszczenie wody, które było jedynym problemem związanym z tym jeziorem. Aktualnie woda jest już w dobrym stanie i można zażywać w niej kąpieli.
Powierzchnia ogólna jeziora 132,8ha, długość 3,65km, szerokość maksymalna 994m, głębokość maksymalna 37m, długość linii brzegowej 10950m. Jezioro położone na wysokości 110,6m n.p.m.
Zarybienie
Jezioro Zamkowe przez wędkarzy uważane jest za akwen typu leszczowego. Ale to nie jedyny gatunek ryb, jaki można tu złowić. Pływają tu również szczupaki, węgorze, okonie, liny, karpie oraz inne gatunki.

Roślinność
Jezioro posiada brzegi bezleśne. W części południowo-wschodniej brzegi stanowią grunty orne oraz tereny działkowe. Reszta w większości zarośnięta sitowiem, trzciną oraz turzycami.

Dojazd
Dostęp do jeziora jest praktycznie w każdym miejscu. Od strony północno-wschodniej i północnej graniczy bezpośrednio z miastem, gdzie znajduje się skwer i promenada nad jeziorem. Od strony północno wschodniej dostęp jest od przystani żeglarskiej, plaży miejskiej oraz krótkiej ścieżki idącej przy wodzie. Od strony zachodniej jest bezpośredni dostęp przy osiedlu Dolne Miasto. Nad resztą brzegu rozciągają się pola uprawne oraz stoją miejscami domki rodzinne.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieMirosławiecPróchnowo
--- miejsce na reklamę ---

WałczKłębowiecVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Ochrona przyrody

Zdbowo

(niem. Stibbe)

Nietoperze

Geografia regionu - Pojezierze Wałeckie

  • Polecamy
?>