Wiosna w obrzędach ludowych

Wiosna w obrzędach ludowych Wiosna to pora rozkwitu, budzi się zieleń, otwierają się pąki kwiatów, kiełkują rośliny, które nieśmiało przebijają się przez zmrożoną ziemię. Z początku powoli pojawiają się kolory, później feeria barw dominuje krajobrazem. Wiosna jest okresem nadziei i nowych szans. Ta pora roku to także obrzędy ludowe związane z tradycją chrześcijańską, to Święta Wielkanocne.
Wernisaż wystawy „Wiosna w obrzędach ludowych” odbył się 11 marca 2012 roku, licznie zgromadzonych gości oprowadziła po wystawie i opowiedziała o zwyczajach wielkanocnych pani Marlena Jakubczyk. W szczegółowej prelekcji wyróżniono wiele obrzędów, z których duża część do dnia dzisiejszego jest podtrzymywana. Odwiedzając muzeum warto zwrócić uwagę na eksponaty, które nawiązują do takich tradycji jak: kurek dyngusowy, malowanie pisanek, palmy wielkanocne, drewniane kołatki, czy turki wielkanocne. Zwiedzanie ułatwia podział sal na dnie spośród Wielkiego Tygodnia, a wiele z przedstawionych obrzędów ma swoje źródła jeszcze w starosłowiańskim święcie Jarego. Warto wspomnieć o dużej kolekcji pisanek barwionych różnymi technikami.
Wystawę „Wiosna w obrzędach ludowych” będzie można oglądać do 27 maja w salach Muzeum Ziemi Wałeckiej. Serdecznie zapraszamy!
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl / Karol Ćmiel

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

NadarzyceMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

StrzalinyTucznoVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Żubry

Szlak zielony WK 3507

Ochrona przyrody

Szlak Cieszynki

  • Polecamy
?>