Średniowieczne nuty w Muzeum Ziemi Wałeckiej

Średniowieczne nuty w Muzeum Ziemi Wałeckiej Typowe skojarzenia ze wczesnym średniowieczem raczej nie są związane z muzyką. Powoli degradowała się wówczas kultura antyczna, jednak gdzieś na uboczach, gdzieś w ukrytych płachtach dolin, gdzieś w beztroskich wioskach rozbrzmiewały nuty. Dzisiaj niewiele zespołów stara się podtrzymać muzyczne tradycje wczesnośredniowieczne, prawdopodobnie dlatego, że wymaga to nie tylko umiejętności, ale także improwizacji. Jedną z takich grup jest pochodzący ze Szczecina zespół Tryzna.
Wałczanie mieli okazję słyszeć repertuar zespołu Tryzna już podczas zeszłorocznej imprezy plenerowej: „Gdzie jest zamek?”, ale to w tym roku zapowiadała się wyjątkowa okazja odświeżyć swoje wrażenia i jeszcze raz zanurzyć się w dźwiękach nyckelharpy, moraharpy, gęśli, gitary morsica, dud i piszczałek. Okazję ku temu otworzył wernisaż wystawy „Dawne instrumenty” pieczołowicie przygotowanej przez Muzeum Ziemi Wałeckiej we współpracy z zespołem Tryzna, który użyczył swoich zbiorów. Pomysłodawcą wystawy był pracownik MZW Bartosz Baranowski, który przywitał gości krótkim wprowadzeniem w świat instrumentów średniowiecznych. Wśród zbiorów warto zwrócić uwagę na bogate instrumentarium, w którego skład wchodziły chordofony, aerofony i membranofony, nie sposób pominąć też licznych eksponatów przybliżających epokę średniowiecza, a także zainscenizowany warsztat lutnika.
Podczas wernisażu tłem dla wystawy był mini-recital zespołu Tryzna, muzyka po raz kolejny starała się zauroczyć gości MZW swoją autentycznością i nastrojowością. Warto wspomnieć, że muzealna gościna nie kończyła się wyłącznie na zmysłach słuchu i wzroku, ponownie przygotowano poczęstunek utrzymujący się w standardach epoki wczesnośredniowiecznej. Wystawę można oglądać w salach Muzeum Ziemi Wałeckiej do 25 marca w godzinach otwarć, na co serdecznie zapraszają także Urokipojezierza!
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MartewStrzalinyBronikowo
--- miejsce na reklamę ---

NadarzycePróchnowo
--- miejsce na reklamę ---

WałczTucznoVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Chmiel Wielki, jez.

(Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)

Nadarzyce

(niem. Rederitz)

Rezerwat 'Golcowe Bagno'

Szlak niebieski ZP 1130n

Leśniczówka Wałcz - Ostrowiec (4 km)

  • Polecamy
?>