To już 40 lat
| | Rok 1971 to nie tylko rok, kiedy Edward Gierek podczas przemówienia w Stoczni Gdańskiej zadał słynne pytanie "Pomożecie?", Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu „Wakacje z duchami” czy odbył się pierwszy występ kabaretu TEY, ale to również rok, w którym powstał Ośrodek Kultury w Mirosławcu. 16 grudnia 2011 roku OK Mirosławiec obchodził 40-lecie utworzenia i działalności. |
Na uroczystość zaproszono wielu gości, wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych ze szczebla województwa, powiatu i gminy – Dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Damian Greś, Józef Kropielnicki, Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech. W uroczystości udział brali również burmistrz Człopy Zdzisław Kmieć z PaniąDyrektor Domu Kultury w Człopie, burmistrz Tuczna Krzysztof Hara, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeskiego Antoni, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Paweł Pawłowski.
Warto wspomnieć o najważniejszych gościach – byłych i obecnych pracownikach Ośrodka Kultury: Helena Januszanis, Kwaśnik Helena, Karnas Renata, Wasiak Stefania, Kobusiewicz Zofia, Rosińska Julia, Pańczyk Ewa, Bernadeta Romaniuk, Leszek Durecki, Krystyna Obara, Stefania Wysocka, Sławomir Dziadosz, Katarzyna Zajączkowska, Grażyna Muzyka, Jolanta Dziadosz, Katarzyna Mazur, Joanna Jońska, Joanna Woźniak, Magdalena Porada, Katarzyna Jurenc oraz były Dyrektor OK Stanisław Orawiec.
Po powitaniu zebranych gości przez jeszcze nową Panią Dyrektor Annę Dzidę, goście składali życzenia jubileuszowe oraz poza wspominaniem obiecali dalszą współpracę ze szczególnym uwzględnieniem nowych projektów z zakresu popularyzacji historii wojskowej pod patronatem zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podczas uroczystości na scenie domu kultury zaprezentowali się lokalni artyści: zespół taneczny „ABRAKADABRA”, zespół wokalny „Niby nic”, zespół biesiadny „Swojacy” i zespół ludowy „Mirosławiacy”. Zespoły zostały bardzo ciepło przyjęte przez gości, którym podobały się wszystkie występy utalentowanych mieszkańców gminy Mirosławiec.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również nowa aranżacja wystawy w Muzeum Walk o Wał Pomorski, która została wzbogacona o nowe eksponaty z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Mirosławieckie i Kołobrzeskie Muzea współpracują ze sobą od 1984 roku, kiedy to powstało Muzeum w Mirosławcu. Zarówno ekspozycja Główna, jak i wystawa czasowa dotycząca historii lotnictwa w Mirosławcu, zostały wzbogacone o nowe eksponaty. Najważniejszą zmianą była budowa dioramy. Olbrzymie płótno o rozmiarach 9 na 3,3 m przedstawia walki o przełamanie Wału Pomorskiego toczone przez 1 Armię Wojska Polskiego w rejonie Mirosławca. Wystawa będzie podzielona na część główną związaną z historią walk na Wale Pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem Mirosławca oraz na część wystaw czasowych. Pojawią się tam prezentacje multimedialne oraz film poświęcony wspomnianym wyżej działaniom wojennym. Będzie on stanowił integralną część zwiedzania Muzeum. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum Walk o Wał Pomorski nie poprzestają na tej współpracy i planują dalsze. W zapowiedziach możemy również zdradzić, że pojawi się również szersza ekspozycja poświęcona historii Mirosławca.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl, okwm.pl, muzeum.kolobrzeg.pl