Jak dobrze działać w zakresie turystyki?

Jak dobrze działać w zakresie turystyki? Na takie pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy Study Tour dla władz gmin i przedstawicieli Lokalnych Organizacji Turystycznych z województwa zachodniopomorskiego jakie odbyło się pomiędzy 12 a 15 października 2011 roku. W wyjeździe udział wzięło trzech przedstawicieli z Pojezierza Wałeckiego: Roman Wiśniewski, Krystyna Łątkowska oraz Bartosz Ćmiel.
Study Tour było zorganizowane przez Forum Turystyki Regionów w ramach projektu „RAZEM lokalnie, WIĘCEJ regionalnie” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem study tour była prezentacja „dobrych praktyk” w zakresie rozwoju i promocji turystyki realizowanych w oparciu o funkcjonowanie Lokalnej Organizacji Turystycznej i jej współpracę z JST w województwach Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim.
W pierwsze popołudnie uczestnicy dojechali do Szymbarku, do Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które zostało stworzone kilka lat temu. Dyrektor CEPR, pan Mirosław Zieliński, oprowadził uczestników po wszystkich miejscach wartych odwiedzenia. Można było zobaczyć m.in. dom do góry nogami, najdłuższą deskę świata, dom Sybiraka, największy koncertujący fortepian na świecie. Wszyscy mieli okazję odśpiewać kaszubską piosenkę, wypić toast miodem, posłuchać o tym, jak w środku lasu, gdzie nic poza tartakiem nie było, powstał obiekt, do którego przyjeżdża pół milina turystów rocznie.
W czwartek, uczestnicy gościli w Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach, gdzie odbyło się spotkanie z panią Janiną Kwiecień, starostą powiatu kartuskiego oraz prezesem Wojciechem Okrojem i Aleksandrą Moll - dyrektorem biura Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby. Podczas prezentacji można było posłuchać o tym, jak w ramach projektu finansowego z UE „Zintegrowany System Informacji Turystycznej: Budowa Centrów Informacji Turystycznej Bramy Kaszubskiego Pierścienia wraz z kampanią promocyjną” udało się skumulować siły gmin powiatu kartuskiego na rzecz turystyki i jak pomaga w rozwoju turystyki status Lokalnej Grupy Działania.
Czwartkowe popołudnie to spotkanie z przedstawicielkami Gdańskiej Organizacji Turystycznej, panią prezes Anną Górską i panią wiceprezes Anną Bartoszewicz-Pajką oraz Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, panią prezes Martą Chełkowską. Uczestnicy poznali jeszcze jeden ze sposobów współpracy LOT z władzami miasta. Można było podyskutować o praktyce tej współpracy, składkach, wspólnych projektach, wzajemnych relacjach i kompetencjach. Wszyscy dowiedzieli się też wiele o sposobach promocji miasta – wiele jeszcze przed nami. Po spotkaniu można było pozwiedzać główne zabytki Gdańska, sprawdzić jak działa Punkt Informacji Turystycznej.
Piątek to przejazd do Torunia. Ale zanim tak się stało uczestnicy odwiedzili Tczew, w którym spotkanie z dyrektorem biura LOT Kociewie panem Piotrem Kończewskim oraz dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły panią Alicja Gajewską, pokazało jak z pasją można promować region przy dużym wsparciu wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Po drodze uczestnicy zwiedzili też Bazylikę Katedralna w Pelplinie i zamek w Gniewie. Spotkanie z Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi z Torunia i Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną odbyło się wieczorem. Przedstawiciele tych organizacji zapoznali uczestników Study Tour z realizowanymi przez nich projektami, sposobem funkcjonowania oraz pozyskiwania środków na działalność. Spotkanie zakończyło się nocnym zwiedzaniem z duchami Twierdzy Toruń Fort IV.
W sobotni poranek uczestnicy zwiedzali Toruń, na dwóch trasach: „Toruń frywolny i wszeteczny na wesoło podany” oraz „Od Krzyżaka do Prusaka – trasa militarna”. To kolejny pomysł jak urozmaicić zwiedzanie zabytków. Na zakończenie zwiedzania wszyscy mieli okazję piec pierniki toruńskie. W drodze powrotnej uczestnicy odwiedzili jeszcze Inowrocław, w którym z działaniami Inowrocławskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „InLOT” zapoznał pan Marcin Kruszka oraz pan Maciej Andrzejewski, Dziekan Wydziału Zarządzania w Inowrocławiu, a o współpracy miasta i LOT można było rozmawiać z prezydentem Inowrocławia panem Ryszardem Brejzą i panią kierownik Referatu Kultury i Promocji Barbarą Kasińską.
Study Tour okazał się strzałem w dziesiątkę w kontekście poznania „od środka” sposobów współpracy w innych regionach. Wszędzie uczestnicy spotkali się z bardzo miłym, wręcz przyjacielskim, przyjęciem. Już nawiązały się pierwsze kontakty w sprawie współpracy międzyregionalnej. I co ważne, udało się rozmawiać nie tylko o ogólnych działaniach ale też o praktyce funkcjonowania LOT i ROT, o sposobach na ulepszanie współpracy, o składkach, budżetach, zasadach, o wszystkim tym, co może mieć pozytywny wpływ na powstawanie Lokalnej Organizacji Turystycznej na terenie Pojezierzu Wałeckim.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl/FTR

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MirosławiecTucznoWałcz
--- miejsce na reklamę ---

--- miejsce na reklamę ---

MarcinkowiceKłębowiecPróchnowo



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak niebieski ZP 1131n

Szlak niebieski ZP 1130n

Leśniczówka Wałcz - Ostrowiec (4 km)

Szlak zielony WK 3507

Gdzie kupić kartę wędkarską?

Wędkarstwo - Pojezierze Wałeckie

  • Polecamy
?>