XV Jarmark i Honorowa Flaga

XV Jarmark i Honorowa Flaga W dniach 1-3 lipca br. Wałcz świętował trzy ważne wydarzenia:
• Rozpoczęcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej
• Wręczenie miastu Wałcz Honorowej Flagi Rady Europy
• XV Jarmark Stefana Batorego.
W uroczystościach brały udział delegacje z naszych partnerskich miast: Werne, Bad Essen, Kyritz, Åstorp i Bailleul. Odwiedziło nas w sumie około 40 osób. Gościem szczególnym był delegat Rady Europy ze Starsbourga Pan dr Wilfried Böhm z małżonką, który wręczył naszemu miastu Honorową Flagę Europy.
Uroczystości rozpoczęły się w piątek 1 lipca spotkaniem na którym Burmistrz Wałcza powitał przybyłe delegacje, a szczególne pana dr W. Böhma.
W swoim wystąpieniu nawiązał do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w UE oraz wręczenia naszemu miastu Honorowej Flagi Europy.
Główne uroczystości odbyły się w sobotę 2 lipca. W Wałeckim Centrum Kultury nasi goście oraz mieszkańcy miasta zwiedzili dwie wystawy:
• „Europa widziana oczami dzieci”
• „Wałcz wczoraj i dziś”
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Miasta Wałcz Leszek Jóźwik wygłosił prelekcję nt. historii Wałcza oraz jego współczesnego oblicza. O godz. 16.00 rozpoczął się barwny korowód ulicami Wałcza – z Placu Wolności przed Wałeckie Centrum Kultury. Wzięło w nim udział około 500 osób – delegacje, młodzież, dzieci, kupcy, władze samorządowe, organizacje miejskie, bractwo rycerskie, mieszkańcy.
Na scenie w WCK nastąpiło uroczyste otwarcie XV Jarmarku Stefana Batorego i przekazanie klucza od bram miast kupcom.
W obecności delegacji zagranicznych i licznych mieszkańców poczet sztandarowy wniósł Honorową Flagę Rady Europy na scenę gdzie Pan dr W. Böhm przekazał ją Burmistrzowi Wałcza. W trakcie ceremonii rozbrzmiewał hymn Europy. Mimo zimna i padającego deszczu uroczystość była podniosła.
Następnym wydarzeniem były zawody triathlonowe rangi Mistrzostw Polski w wałeckim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Goście zagraniczni oglądali wielki wysiłek zawodników w pływaniu, jeździe na rowerze i biegu. Kibicowali wszystkim zawodnikom bez względu na zajęte miejsce.
W porze poobiedniej delegacje spotkały się w Klubie Współpracy Międzynarodowej. W zorganizowanych zawodach rekreacyjnych było wiele zabawy i emocji. Wygrała ekipa z Kyritz przed Wałczem i Werne. Wręczenie Honorowej Flagi Europy stało się świętem, honorem i zaszczytem a także wielką nobilitacją Wałcza.
Wiele akcentów poświęconych zostało rozpoczynającej się polskiej prezydencji w UE.

Imprezą spinającą te ważne wydarzenia był XV jubileuszowy Jarmark Stefana Batorego. W przygotowanie uroczystości zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. Wymagało to wiele pracy, działań i zabiegów na przygotowanie tego przedsięwzięcia. Ważnego wsparcia udzieliła nam Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zasiliła konto organizatorów kwotą 10 tysięcy złotych.
Podczas Jarmarku Stefana Batorego można było zobaczyć i usłyszeć na scenie zespoły folklorystyczne biorące udział w przeglądzie Podarunek Królowej Jezior połączonej z tegorocznym Jarmarkiem. Scena Wałeckiego Centrum Kultury gościła zespoły z woj. pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i nasze lokalne zespoły Chabry, Czeremcha i Malwy.
Poza występami na mieszkańców czekały stoiska handlowe, twórcy ludowi, wioska indiańska i rycerska dla dzieci. Zapraszamy na Jarmark za rok!
Autor \ źródło: UM Wałcz / UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

CzłopaTuczno
--- miejsce na reklamę ---

Marcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoStrzalinyWałczVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

O Diable Frydlandzkim

Henryku Blankenburgu, raptusie i okrutniku, czyli wielki zajazd na ziemi wałeckiej

Bronikowo

(niem. Brunk)

Bogactwa naturalne

Podwodny las - Borne Sulinowo

  • Polecamy
?>