Kiermasz Książki w Mirosławcu

Kiermasz Książki w Mirosławcu Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

W tym roku Mirosławiec dołączył do obchodów Święta Książki. Jednak datę, którą wybraliśmy na świętowanie to 8 kwietnia, ze względu na przypadające 23 kwietnia Święta Wielkanocne. W piątkowe popołudnie Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książki, który miał na celu spopularyzowanie czytelnictwa. Pośród prezentowanych wolumenów każdy - zarówno mały, jak i dorosły „mól książkowy” - znalazł coś dla siebie.
Autor \ źródło: OK Mirosławiec

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Laski WałeckieCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

BronikowoJastrowie
--- miejsce na reklamę ---

MirosławiecPróchnowoVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Iłowiec

(niem. Polniche Fuhlbeck)

Próchnowo

(niem. Alt Prochnow)

Szlak niebieski ZP 1131n

Planowanie wędrówki

  • Polecamy

komis wałcz kom-tad

Darmowy wpis do bazy noclegowej

?>