Raduń, jez.
(niem. Gross Radun See)

Raduń, jez. Bezpośrednio położone przy mieście Wałcz, ciągnące się na południowy-zachód w kierunku Strączna. Część północno-wschodnia graniczy z zabudowaniami miasta. Jezioro rynnowe w większości z wysokimi brzegami porośniętymi lasami. Odcinek południowo-zachodni podzielony na dwie mniejsze zatoki półwyspem, na którym u nasady pozostały ślady grodziska słowiańskiego. Środkowe brzegi jeziora północny i południowy w najwęższym miejscu połączone są mostem wiszącym przeznaczonym dla ruchu pieszego. Pod koniec XIXw. w tym miejscu postawiono most drewniany nazywanym Kłosowski Mostem, a w latach 70 XXw. ze względu na zły stan mostu

drewnianego zbudowano most metalowy. Nad jeziorem w Centralnym Ośrodku Sportu, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, w „Tawernie pod Wieżą” oraz w Zajeździe „Korona” można wypożyczyć wodny sprzęt rekreacyjny i zwiedzić okolicę z jeziora. Pływając po Raduniu bliżej przyjrzeć się będzie można roślinności oraz ptakom wodnym zamieszkującym brzegi jeziora. W kierunku zachodnim od COS OPO znajduje się tor regatowy, na którym w 1973 roku odbyły się Mistrzostwa Europy juniorów w kajakarstwie, a w chwili obecnej, co roku odbywają się zawody dla młodzieży z całej Polski, więc warto czasem

Raduń, jez.
uważać czy nie zbliża się szybko do nas jakiś kajak. W tym też miejscu ze względu na boje wyznaczające trasę utrudnione jest wędkowanie. Chcąc spokojnie powędkować należy schronić się w jednej z wielu na tym jeziorze zatoczek.
Powierzchnia ogólna jeziora 229,7ha, długość 6,49km, szerokość maksymalna 634m, łącznie z półwyspem nawet 890m, głębokość maksymalna 25,1m, długość linii brzegowej 19000m. Jezioro położone na wysokości 110,6m n.p.m.

Zarybienie
W jeziorze licznie występują sandacze, leszcze, węgorze, szczupaki, okonie, płocie, karpie oraz liny, a nawet pochodzący z zarybień sum. Tego ostatniego można złowić nawet 7kg egzemplarze. Użytkownikiem jeziora jest Polski Związek Wędkarski.

Roślinność
Północny brzeg w większości porośnięty trzciną, głębiej lasy liściaste przeważnie bukowe. Zachodni brzeg jeziora, czyli jezioro Dybrzno to bagna i podmokłe łąki.

Dojazd
Dostęp do jeziora jest bezpośrednio od Wałcza od strony MOSiRu, od promenady przy ulicy Chłodnej, S. Staszica, Miłej, Kujawskiej aż po Plac Polski gdzie znaleźć możemy ciekawe miejsce zwane „Tawerną pod Wieżą”. Również bezpośredni dostęp do jeziora jest przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej na Morzycach. W środkowej części jeziora oba brzegi połączone są mostem ulokowanym przy Centralnym Ośrodku Sportu, do którego dojechać można Aleją Zdobywców Wału Pomorskiego. Miejscowość Strączno również dysponuje bezpośrednim dostępem do jeziora jak również do jedynego półwyspu na jeziorze.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Marcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceCzłopa
--- miejsce na reklamę ---

MartewKłębowiecBronikowo



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak niebieski ZP 1127

Szlak niebieski ZP 1131n

Rezerwat 'Golcowe Bagno'

Laski Wałeckie

(niem. Laatzig)

  • Polecamy
?>