Próchnowo
(niem. Alt Prochnow)

Próchnowo Miejscowość istniała już w XIV wieku, wzmiankowana w 1337 r, jako wieś opustoszała. Przez długie lata była enklawą brandenburską, przekazaną pod koniec wieku XV na prawie lennym Wedlom – Tuczyńskim. Mimo to terytorialnie do ziemi powiatu wałeckiego została włączona dopiero w 1816 r. Oddawana pod zarząd lennikom – m.in. rodzinie Borków, Anklamów, przechodziła zmienne koleje losów. Próchnowa nie pominęły walki religijne. W XVI wieku przeprowadzono na tym terenie reformację wyznaniową.
Pod koniec XIX wieku na terenie Próchnowa powstał majątek ziemski, a jego właściciele wybudowali pałac. Kilkukondygnacyjny budynek
stoi na naturalnym wzniesieniu, otoczony sporym parkiem, który schodzi aż do brzegów jeziora Bytyń. Majątek stanowi zwartą zabudowę, dziedziniec otoczony jest budynkami gospodarczymi z czerwonej cegły i kamieni polnych. W czasie II wojny światowej na terenie folwarku zorganizowano obóz pracy, w którym przebywali jeńcy różnych narodowości – Polacy, Rosjanie, Włosi, Francuzi, Żydzi. W czasie walk o Wał Pomorski, w okolicach Próchnowa, ukrywały się grupy żołnierzy niemieckich z rozbitych oddziałów. 11/12 lutego 1945 r. dotarli tu polscy żołnierze z 1 DP im.T.Kościuszki. Obecnie zarówno pałac, jak i otaczający go park, z pięknymi okazami drzewostanu, jest własnością prywatną. We wsi wart zobaczenia jest również neogotycki kościół powstały w XIX wieku. Na jego wyposażaniu znajduje się dzwon, pamiętający kościół istniejący tu wcześniej.
Próchnowo położone nad największym jeziorem Pojezierza Wałeckiego Bytyniem Wielkim, jest świetną bazą wyjściową do zwiedzania okolicy. Położona na obrzeżach rezerwatu Wielki Bytyń kusi czystym powietrzem, przepastnymi lasami pełnymi grzybów, ale także możliwością spotkania mieszkańców chronionego terenu. Można podejrzeć tu ciekawe gatunki ptaków – m.in. kormorany, czaple, orliki krzykliwe, puchacze, żurawie, orły bieliki, gęsi zbożowe, ale także żółwie błotne, bobry, sarny, daniele, a przede wszystkim największą atrakcję tych terenów – żubry. Próchnowo to raj dla miłośników wędkowania (w czeluściach Bytynia kryją się – m.in. sieja, sielawa, węgorz, szczupak, miętus, lin) i grzybobrania. Lasy położone tuż nad jeziorami obfitują w maślaki i prawdziwki, a na okalających je łąkach nietrudno trafić na kanie i kozaki. Strome zbocza w okolicach Próchnowa nie pozwalają w dowolnym miejscu zażywać kąpieli, jednak istnieje kilka miejsc, które wykorzystywane są jako plaże przez mieszkańców.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- połączenie PKS z Wałczem i Tucznem
- na terenie miejscowości można przenocować w prywatnych kwaterach
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

WałczJastrowie
--- miejsce na reklamę ---

Laski WałeckieMarcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

KłębowiecNadarzyceStrzaliny



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Przekładaniec

Zamkowe w Wałczu, jez.

(niem. Schloss See)

Czernina

Laski Wałeckie

(niem. Laatzig)

  • Polecamy
?>