Strzaliny
(niem. Strahlenberg)

Strzaliny Strzaliny to niewielka miejscowość położona w urokliwej okolicy wzgórz, jezior i przepastnych lasów. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1306 r. Powstała jako część dóbr rodu Tuczyńskich (panujących na położonym nieopodal Tucznie), pozostawała w ich rękach do momentu wygaśnięciu rodu. Oddawana w formie lenna uboższej szlachcie.
W centralnej części wsi, otoczony drzewami, znajduje się najstarszy obecnie budynek – kościół pw. Nawiedzenia NMP, powstały, prawdopodobnie, w 1740 r. Niewielki drewniany
budynek kryje w sobie skarby sprzed wieków. Szczególnej uwadze polecamy ołtarz z przełomu XVIII i XIX wieku, obraz NMP z 1806 r. oraz miedziany żyrandol datowany na 1861 r. Wśród drzew, rosnących wokół kościoła, należy wypatrywać dzwonu – jedno z nich pełni rolę dzwonnicy.
Kierując się dalej na wschód, zgodnie z biegnącym przez tę miejscowość czerwonym szlakiem trafimy na Górę Wisielczą. Miejsce o zagadkowej nazwie kryje w swoich wnętrzach wiele, do dziś nie odkrytych, tajemnic. Zgodnie z legendą wzgórze to cieszyło się złą sławą. W czasach, nazwijmy je szlacheckimi, miały tam być wykonywane, zgodnie z nazwą, wyroki śmierci. Natomiast w latach 30 XX wieku powstała tu jedna z największych Grup Warownych wchodzących w skład Wału Pomorskiego.

WALORY TURYSTYCZNE
Największą atrakcją miejscowości są położone nieopodal pozostałości po fortyfikacjach nazwanych Grupą Warowną Góra Wisielcza. Wchodzą one w skład umocnień Wału Pomorskiego. Powstały w latach 1935 – 1938. Jest to ogromny kompleks podziemnych, żelbetowych budowli połączonych korytarzami. Stworzone w strategicznym miejscu (Wał Pomorski zmienia tu kierunek biegu) stawały się wysuniętą linią obrony. Dodatkowym atutem był fakt, że jedyna droga pozwalającą ominąć ogromny kompleks leśny zwany Lasem Rutwickim (powstała zresztą w czasie i na potrzeby budowy kompleksu) biegła właśnie przez Strzaliny. Obiekty naziemne to tylko niewielkie budowle żelbetonowe wzmacniane pancernymi kopułami. Natomiast obiekty ukryte pod ziemią sięgały kilkudziesięciu metrów w głąb wzgórza.
Dziś są to tylko pozostałości po wysadzonych w 1945 roku fortyfikacjach. Dostępne w niewielkim stopniu, ale zdecydowanie ciekawe i warte zobaczenia. Obok kompleksu w Nadarzycach są największym tego typu na Wale Pomorskim.
Ze wzgórza, rozciąga się ciekawy widok na okolice zwłaszcza oddalone nieco Tuczno i jez. Liptowskie.
Inną osobliwością Góry Wisielczej są jej obecni mieszkańcy. Ciemne, wilgotne, mroczne i trudno dostępne rejony upodobały sobie nietoperze. Aktualnie teren ten objęty jest ochroną (od 2008 r.) i funkcjonuje pod nazwą Rezerwat Przyrody „Strzaliny koło Tuczna”. Swoją ochroną obejmuje zarówno tereny podziemne (pozostałości bunkrów i łączących je korytarzy) oraz naziemną (las porastający wzgórze). Przyjmuje się, ze Góra Wisielcza stanowi czwarte miejsce pod względem liczebności zimujących nietoperzy w Polsce. Spotkać tu można cztery gatunki tych całkiem, wbrew pozorom, sympatycznych stworzeń – nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, gacek wielkouchy. Gościnnie bywa również nocek Bechsteina. Jest to najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce gdzie można go spotkać.
Ze względu na niezwykłych mieszkańców i chęć zapewnienia im spokojnej hibernacji, przewidywane jest czasowe zamknięcie obiektów Grupy Warownej Góra Wisielcza dla ruchu turystycznego w okresie 15 wrzesień – 15 kwiecień. Jednak, aby spotkać tych niecodziennych bywalców fortyfikacji nie trzeba zakłócać im snu. Zdarza się, że i w okresie letnim można przyjrzeć się wiszącemu głowa w dół zwierzęciu. Zgodnie z zasadą – nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe, nie strzelajmy mu prosto w oczy fleszem. W końcu sami też nie chcielibyśmy być budzeni w tak paskudny sposób.

WARTO ZOBACZYĆ
- pozostałości fortyfikacji Grupy Warownej Góra Wisielcza
- kościół pw. Nawiedzenia NMP, powstały ok. 1740 r.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- dostęp do podziemnej część GW Góra Wisielcza jest utrudniony i niebezpieczny (brak zabezpieczeń)
- dostęp do podziemnej część GW Góra Wisielcza w okresie wrzesień – kwiecień może być niemożliwy ze względu na okres ochronny hibernacji nietoperzy
- cały teren GW Góra Wisielcza jest terenem Rezerwatu Przyrody
- przy wejściu do podziemi zorganizowano miejsca parkingowe
- przez miejscowość przebiega czerwony szlak turystyczny
- połączenie PKS z Tucznem i okolicznymi miejscowościami

Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MartewPróchnowoLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

Kłębowiec
--- miejsce na reklamę ---

TucznoMarcinkowice



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak czerwony (im. IV Dywizji Piechoty)

ZW 1135c

Rezerwat 'Rosiczki Mirosławieckie'

Rezerwat "Strzaliny koło Tuczna"

Szlak żółty WK 3501

  • Polecamy
?>