Laski Wałeckie
(niem. Laatzig)

Laski Wałeckie Urokliwa, niewielka miejscowość o ciekawej nazwie należała do mirosławieckiej linii rodu Wedlów. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1314 r., w przywileju dla Mirosławca. Miejscowość położona najwyżej na ziemi wałeckiej (175 m npm.).
Największą atrakcją miejscowości jest kościół filialny p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej z II poł. XVII w. Powstał on w miejscu istniejącego wcześniej budynku pochodzącego z XVI wieku. Oba budynki należały do gminy ewangelickiej. Jako jedyne na terenie ziemi wałeckiej nie zmieniały przynależności wyznaniowej. Dopiero po II wojnie światowej oddany został parafii rzymskokatolickiej.
Niewielki budynek na planie prostokąta zbudowany został z muru pruskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest dostawiona do nawy drewniana wieżyczka, zakończona ośmioboczną iglicą, pokrytą gontem. W kościele dzwon odlany w 1623 r.
Unikatowy budynek stał się inspiracją dla twórców skansenu w Osieku. Znajduje się tam wierna kopia budynku kościoła z Lasek Wałeckich.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- połączenie PKS z Wałczem, Mirosławcem i okolicznymi miejscowościami
- sklep spożywczy
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

BronikowoLaski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

Jastrowie
--- miejsce na reklamę ---

PróchnowoWałczVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Bronikowo

(niem. Brunk)

Szlak niebieski ZP 1131n

Szlak niebieski WK 3508n

Nadarzyce - rezerwat 'Diabli Skok' (11km)

Szlak żółty ZP 1138

Tuczno PKS - plaża kąpielisko - pole biwakowe - rynek stanica harcerska - UMiG Tuczno - PKS (12km)

  • Polecamy

Darmowy wpis do bazy noclegowej

komis wałcz kom-tad

?>