Komunikacja w regionie
Komunikacja w regionie pozwala na dotarcie do każdego miejsca w jakim chcieli byśmy się znaleźć. Centrum oraz pobliskie przedmieścia można z powodzeniem zwiedzać pieszo, gdyż odległości pomiędzy najważniejszymi atrakcjami czy punktami bazy noclegowej i gastronomicznej nie są wielkie. Bez obaw można również pieszo pokonać większość podejść na szlakach, które nie są zbyt długie czy męczące. Zawsze można pokonać je rowerem jednocześnie przedłużając sobie trasę o kolejne kilometry. Propozycje szlaków pieszych czy rowerowych znaleźć można w Przewodniku w zakładce Szlaki.
Podróżowanie samochodem lub motocyklem po regionie
! Pamiętajmy podczas podróży samochodem czy motocyklem o bezpieczeństwie. Zapinajmy pasy, jedźmy na włączonych światłach oraz nie prowadźmy w stanie nietrzeźwości!
Podczas jazdy samochodem bądź motocyklem w miastach niezbędnym narzędziem może okazać się plan miasta, mapa lub nawigacja GPS. Często dla nowych turystów znalezienie bądź dojechanie do właściwego punktu sprawia dylemat. Również to, że w miastach wiele ulic jest jednokierunkowych lub zostały zmienione organizacje ruchu na inne powodują mnóstwo problemów i mogą zagrażać bezpieczeństwu własnemu oraz innym kierującym i przechodniom. Godziny szczytu to zwykle czas od 8 do 10 i od 15 do 17 po południu. Przy dużym ruchu drogowym można stać w korku dosyć długo, zazwyczaj na drogach krajowych gdzie przejeżdżają przez miasto samochody ciężarowe. Spowodowane to jest brakiem obwodnicy miasta dla tego rodzaju pojazdów.
Parkowanie
Problem z parkowaniem nie występuje tylko w wielkich miastach. W godzinach szczytu lub w sezonie kiedy jest więcej odwiedzających znalezienie wolnego miejsca postojowego w centrum czasem zajmuje sporo czasu. Ten problem nie występuje w takim stopniu w mniejszych miejscowościach, ale np. w Wałczu można to odczuć. Ten problem nie odczuwają tak bardzo kierowcy motocykli. Mają oni większą możliwość ustawienia swojego pojazdu gdzieś na mieście.
Nazwy ulic i numeracja
Niestety nie zawsze znajdziemy numer lokalu na płocie czy ścianie budynku i nie zawsze uda nam się dostrzec w gąszczu słupów, świateł i znaków tabliczki z nazwą ulicy. Jeśli nie mamy ze sobą dobrego pilota lub nawigacji GPS możemy szukać interesującej nas ulicy kręcąc się w kółko. Najlepiej w takiej sytuacji zapytać kogoś z mieszkańców i jeśli będzie miał dobry dzień dokładnie wytłumaczy nam gdzie znajduje się nasz punkt docelowy.
Autobusy PKS
Sieć autobusowa obejmuje praktycznie cały region i za pomocą tego środka komunikacji możemy dostać się we wszystkie zakątki Pojezierza.
Dokładny rozkład jazdy znajdziemy na dworcu lub w Internecie pod adresem pkswalcz.com.pl
• Bliższych informacji możemy zasięgnąć w punkcie informacyjnym na dworcu PKS lub dzwoniąc pod numer informacji autobusowej *7208851 - INFOLINIA PKS dla tel. komórkowych oraz tel. 0703 300 251 - INFOLINIA PKS dla tel. stacjonarnych lub w internetowym
rozkładzie jazdy.
Busy
Podobnie jak autobusami tak i busami prywatnej sieci WTP można dostać się w większość miejscowości w regionie oraz poza nim. Busy dojeżdżają do celu szybciej i częstotliwość odjazdów jest większa. Ceny są podobne jak w PKS. WTP świadczy usługi w zakresie wynajmu autobusów i busów. Busy odjeżdżają z dworca PKS w Wałczu i zatrzymują się również na Placu Wolności oraz na Dolnym Mieście.
• Dokładny rozkład jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie pod adresem
wtp.com.pl.
• Podobne usługi oferuje firma Leszko Trans z Mirosławca -
rozkład jazdy
Pociągi
W większości miejscowości kolej funkcjonuje, ale nie jest tak rozwinięta i dostępna jak sieć autobusowa. Pociągi nie pozwolą nam na podróżowanie pomiędzy miejscowościami w regionie, ale za ich pośrednictwem dostaniemy się na Pojezierze. Stan dostępności i rozkłady różnią się w każdym rejonie Pojezierzy, dlatego też warto sprawdzić dokładne połączenia indywidualnie do potrzeb.
Rozkłady jazdy pociągów można sprawdzić pod adresem rozklad.pkp.pl, ale warto zadzwonić na informację i potwierdzić czy aby dany kurs nie został odwołany.
• Sprawdź
rozkład jazdy PKP.
Komunikacja miejska
Środki komunikacji miejskiej nie funkcjonują w każdej miejscowości. W tych mniejszych w których można swobodnie przejść całe miasto pieszo nie złapiemy autobusu. W stolicy Pojezierza sieć autobusowa jest już dość dobrze rozwinięta i możemy za jej pomocą dostać się również do niedaleko położonych mniejszych miejscowości sąsiadujących. Częstotliwość kursów nie jest dość duża. Na szczęście pojawia się coraz więcej nowoczesnych, bardziej komfortowych autokarów. Bilety można nabyć u kierowcy (tylko gotówką) lub w większości punktów sprzedaży prasy. Pamiętajmy, żeby skasować je po wejściu do autobusu, ponieważ od czasu do czasu przeprowadzane są kontrole i można w czasie urlopu dostać nieplanowany mandat. Dokładny rozkład jazdy dla miasta Wałcz można znaleźć pod adresem zkmwalcz.pl
Taxi
W centrum miasta i na postojach obok stacji kolejowych nie ma problemu ze złapaniem taksówki. Czekają one o różnych porach dnia oraz często w nocy w bardziej obleganych miejscach jak puby czy dyskoteki oraz dworce autobusowe. W ostatnich latach poziom usług poprawił się i nie będziemy jechać już starym Fiatem 125, ale nowym lub nie tak starym autem, do którego nie będzie problemu jak zabierzemy swój bagaż. Taksówkarze zawiozą nas wszędzie gdzie chcemy. Oczywiście kursy poza miasto będą droższe, ale miejskie nie zaskoczą nas tak ceną. Większość kierowców szybko łapie kontakt z klientem i dzięki temu będzie się można czegoś dowiedzieć po drodze o mieście lub mieszkańcach (zazwyczaj lokalnych samorządowcach lub sportowcach). Wszystkie taksówki powinny być wyposażone w taksometr oraz aktualny cennik. Należy również zwrócić uwagę przy wsiadaniu czy taksometr jest wyzerowany.
Autor \ źródło: Serwis UrokiPojezierza.pl