Planowanie wędrówki

Będą to porady przed przygotowaniem na dłuższą wędrówkę, a nie na spacer do lasu podczas ładnego popołudnia lub ciepłego wieczoru. Więc szykując się na spacer a na wędrówkę po dzikiej głuszy są inne zasady przygotowania. Tymi pierwszymi nie będziemy się zajmować, ale jeśli planujesz iść tam gdzie będzie ciężko Cię znaleźć lub chcesz iść na kilku dniową wycieczkę mogą przydać Ci się te rady.
Przed wyruszeniem na wędrówkę musisz wybrać miejsce, do którego chcesz się dostać, jeśli ma to być dłuższa wycieczka, gdzie będziesz nocować i którędy będziesz szedł. W ten sposób zawsze będziesz wiedzieć gdzie jesteś. Zawsze zawiadom kogoś, dokąd idziesz, jaką trasę wybrałeś, ile czasu ci to zajmie i kiedy wrócisz. Jeśli to możliwe, dzwoń do domu codziennie lub raz na dwa dni. Dzięki temu twoja rodzina nie będzie się martwić. Oczekuj niespodzianek. Zawsze zdarzają się w tedy, kiedy się ich nie spodziewasz. Lepiej być na nie przygotowanym. Weź ze sobą wystarczająco dużo ubrań. Idąc na pieszą wędrówkę, ubierz się ciepło, choćby panował upał. Jeśli będzie ciepło możesz się rozebrać, nie możesz się ubrać, jeśli nie masz przy sobie nic ciepłego. Po co ci namiot, który cię nie osłoni, albo strój przeciwdeszczowy, który przepuszcza wodę. Nie zapomnij o apteczce i środkach opatrunkowych. Na pieszą wędrówkę weź tyle jedzenia, żeby starczyło ci na parę godzin, na wypadek, gdy byś zabłądził we mgle, która potrafi pojawić się znikąd. Nigdy nie idź tak daleko, żebyś nie mógł wrócić jeszcze tego samego dnia. Nie wędruj sam. Weź ze sobą mapę. Jeśli nie umiesz się nią posługiwać, znajdź kogoś, kto cię tego nauczy. Potrzebny ci dobry kompas. Są drogie, ale warte swojej ceny. Nawet, jeśli tylko spacerujesz, przygotuj zestaw przetrwania. Nie będzie ci przeszkadzał w chodzeniu, lecz może być nieocenioną pomocą w trudnej sytuacji. Może się wydawać niepotrzebny, ale w dzikiej głuszy będziesz miał wiele różnych narzędzi, które mogą uratować ci życie i zwiększą szanse przetrwania do momentu nadejścia pomocy. Czasem wystarczy, że masz, co jeść i możesz się ogrzać, żeby udało ci się wrócić do domu. Jeśli się zgubisz lub zostaniesz ranny na torfowiskach, przekonasz się, że taki zestaw jest niezbędny.

ZNAJDOWANIE DROGI
W tej chwili z pewnością wiesz gdzie się znajdujesz. Zapewne siedzisz w domu planując wyprawę, jesteś bezpieczny i jest ci wygodnie. W przeszłości, gdy nie znano jeszcze map, odnajdywano drogę dzięki zasłyszanym informacjom oraz wrodzonemu poczuciu kierunku. Dziś rzadko używa się tej umiejętności- większość ludzi przechodzi przez życie, używając jej jedynie do znajdowania drogi w nieznanym mieście lub omijania robót drogowych. Jednak, ponieważ dzikich terenów jest coraz mniej, stają się one coraz bardziej atrakcyjne, a każdy, kto wybiera się w niemal niezamieszkane okolice powinien wiedzieć, jak odnaleźć drogę.

MAPY
Dziś mamy dostęp do map właściwie całego świata. Pierwsze mapy pochodzą z Grecji, z roku 600 p. n.e., ale prawdopodobnie używano ich już w Egipcie i Chinach. Kompasy pojawiły się w Chinach około 2500 lat p.n.e., ale do Europy zostały przywiezione przez Marco Polo w trzynastym stuleciu. Jeśli opanujesz sztukę posługiwania się zarówno mapą, jak i kompasem, szanse na to, że kiedykolwiek się zgubisz, są bardzo małe, jeśli oczywiście będziesz je miał przy sobie. Dokładniej mapy można używać tak, jakby była widokiem z góry na twoje otoczenie. Zresztą wiele map sporządza się na podstawie zdjęć lotniczych. Zaznaczone są na nich góry, doliny, wody, drogi, budynki, nachylenie terenu, bagna itd. Dobra mapa pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych wspinaczek i przedzierania się przez bagna. Symbole używane na mapach są standardowe. Północ niemal na każdej mapie znajduje się u góry, a skala jest podana na dole lub na okładce. Skala 1: 24000 oznacza, że 1 cm mapy równa się 24000 cm, czyli 240 metrom w terenie. Najczęściej używane mapy są w skali 1: 50 000 lub 1: 25 000. Mapy o większej skali pokazują mały obszar z dużą liczbą szczegółów, chociaż najważniejsze informacje na pewno się tam znajdują.

WYKONANIE WŁASNEJ MAPY
W pewnym momencie sam będziesz musiał narysować mapę po to, by zorientować się , którędy wędrowałeś, lub po to, żeby pokazać przyjacielowi, jak gdzieś trafić . Nie potrzebujesz skomplikowanego sprzętu, wystarczy papier i ołówek. Zacznij od zaznaczenia, gdzie jest północ, potem określ skalę mapy, np. 2 cm odpowiada 100, 150 lub 1000 krokom. Zaznacz, w jaki sposób można dotrzeć do przedstawionej na mapie np. autostrady, drogi, rzeki czy innego znanego miejsca. Nie zapominaj o wszystkich charakterystycznych punktach, zarówno naturalnych, jak i stworzonych przez ludzi, które upewnią użytkownika mapy, że jest na dobrej drodze.

POKONYWANIE TERENU
Wrzosowiska
Jeśli z powodu kiepskiej pogody nie warto kontynuować wędrówki przez wrzosowiska, schroń się tam, gdzie kryją się zwierzęta- za murami, za wzniesieniami, w zagajnikach, pod drzewem itd. Jeśli wędrujesz samotnie, a widoczność jest ograniczona, ukryj się gdzieś, dopóki się nie polepszy. Ograniczenia widoczności mogą być spowodowane mgłą, ulewą, śniegiem lub zapadaniem zmierzchu. Jeśli idziecie w grupie, określcie swoje położenie za pomocą kompasu i jakiegoś widocznego punktu orientacyjnego, np. wzgórza, słupa wysokiego napięcia czy świateł miasta widocznego z oddali. Potem przywiążcie coś białego albo odblaskowego do plecaka kogoś z waszej grupy i wyślijcie go na przód, korygując kierunek jego marszu krzykami ( w prawo, w lewo). Kiedy odejdzie na tyle daleko, że trudno go już obserwować, zawołajcie żeby się zatrzymał i pójdźcie za nim. Idąc na przedzie człowiek będzie mógł ostrzec przed wszystkimi przeszkodami, jakie napotkacie. Kiedy go dogonicie, jeszcze raz sprawcie kierunek marszu i wyślijcie go jeszcze raz do przodu. Gdy dojdziecie do zaplanowanego miejsca lub napotkacie drogę, kierujcie się do najbliższego miasta. W razie wątpliwości pamiętajcie, że na wrzosowiskach zamieszkane są przede wszystkim doliny. To samo odnosi się do terenów górskich.
Las
Jeżeli podczas wędrówki dojdziecie do lasu, spróbujcie go obejść chyba, że widzicie drogę, która wygląda na używaną przez pojazdy mechaniczne. Ścieżki leśne mogą się niespodziewanie skończyć, a w lesie trudno kierować się według punktów orientacyjnych. Jeżeli nie macie wyboru i musicie przejść przez las, idźcie gęsiego, zachowując między sobą kilku metrowe odstępy. Dzięki temu unikniecie chodzenia w kółko. Ostatnia osoba powinna starać się zaznaczać trasę wędrówki na wypadek, gdyby trzeba było wrócić po własnych śladach. W lasach sadzonych przez ludzi odstępy między grupami drzew zazwyczaj są duże, co ułatwia marsz.
Bagna
Kiedy wędrujesz po terenie bagnistym, idź od drzewa do drzewa. Tam grunt będzie solidniejszy, ponieważ drzewa wyciągają wodę z ziemi. Przyjrzyj się czy na około są miejsca wyglądające grząsko. Często są to czarne plamy bez żadnej roślinności. Wystrzegaj się także jasnozielonych dywanów torfowca. Do sprawdzenia gruntu używaj kijka. Jeśli idziecie w grupie, idźcie gęsiego dokładnie po śladach pierwszej osoby chyba, że widać że wpadła w tarapaty. Wtedy osoba za poszkodowanym powinna podjąć akcję pomocniczą. Zawsze niech ktoś ma ze sobą linę na wypadek kłopotów.

JEŚLI SIĘ ZGUBISZ
Jeśli się zgubisz, a nie masz mapy, i tak powinno ci się udać w bezpieczne miejsce.
- Zastanów się nad powrotem do ostatniej głównej drogi, którą szedłeś.
- Rozejrzyj się, czy w pobliżu nie widać jakiś budynków lub linii telefonicznej, która zwykle biegnie w pobliżu drogi, i idź w ich kierunku.
- Jeśli masz przed sobą jakiś znak orientacyjny, np. drogę lub rzekę, o której wiesz, że przecina twoją ścieżkę idź w tamtą stronę.
- Jeśli nie widać żadnych punktów orientacyjnych, słońce pomoże ci określić strony świata.
- Jeśli chmury zasłaniają słońce, umieść ostrze noża nad odbijającą światło powierzchnią. Słońce jest dokładnie naprzeciwko cienia rzucanego przez ostrze.
- Jeżeli nie wiesz gdzie jesteś, a dotarłeś do drogi idź nią do najbliższej wsi lub miasta. tam na pewno znajdą się ludzie, którzy ci pomogą.
Autor \ źródło: Napisano w oparciu o: 1sdhgrom.w.interia.pl/survival.html

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Tuczno
--- miejsce na reklamę ---

KłębowiecCzłopaMartew
--- miejsce na reklamę ---

NadarzyceMirosławiecMarcinkowice



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Poradnik kajakarza

Pigwówka

Obserwacja przyrody

Tuczno

(niem. Tutz)

  • Polecamy
?>