Kukuryku

 • Wybierz język

wybory samorzadowe 2014

17 mar 2014. Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku.
 • 24db.pl
 • Skonto

  Rudnica

  ExtraWałcz

  Rezerwat "Diabli Skok"

  Rezerwat Jeden z piękniejszych i zachowanych w pierwotnej formie obszarów chronionych na terenie Pojezierza Wałeckiego. Swoim obszarem obejmuje powierzchnię 20,98 ha. Utworzony w 1961 r. w celu ochrony lasu mieszanego z pomnikowymi 200 – letnimi okazami drzew. Już przed wojną istniał w tym miejscu rezerwat o podobnie brzmiącej nazwie – Teufelsspring czyli diabelskie źródło.
  Ogromna część rezerwatu, niezwykle malownicza, to głęboki jar. Po jego stromych zboczach, sięgających 20 metrów, spływają liczne źródła, które zasilają pobliskie jezioro Krępsko Małe. O niezwykłości tego miejsca decyduje mikroklimat pozwalający rozwijać się

  roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich. Możemy spotkać na swojej drodze przetacznik górski czy też niezapominajkę leśną. Flora rezerwatu to 285 gatunków, z czego 64 stanowią mszaki, a 11 paprocie. Dzięki temu, a także licznym powalony na zboczach jaru drzewom, rezerwat sprawia wrażenie pierwotnego, niemal nietkniętego ludzką stopą. Rezerwat jest początkiem malowniczego obszaru Doliny Rurzycy, niezwykle atrakcyjnego dla miłośników kajakarstwa.

  O NAZWIE SŁÓW KILKA
  Ten niezwykle urodziwy zakątek Pojezierza Wałeckiego zawdzięcza swoją nazwę niewiarygodnemu wydarzeniu, o którym wieść, przekazywana z ust do ust, dotrwała do naszych czasów.
  Otóż pobliska wieś Szwecja słynęła z niezwykle urodziwych dziewcząt. Ze wszystkich stron świata przybywali tu młodzieńcy szukający odpowiedniej kandydatki na żonę. Nie bardzo to podobało się miejscowym kawalerom, którym co piękniejsze panny znikały sprzed nosa. Zazdrość i „gorące głowy” młodzianów często doprowadzały do zatargów, a i poważniejsze bijatyki się zdarzały.
  Razu pewnego, do wsi przybył niezwykle elegancki panicz. Dystyngowany, przystojny, zawrócił w głowie niejednej pannie, a i mężatki spoglądały z zainteresowaniem. Tajemniczy młodzieniec swoją uwagą obdarzył najpiękniejszą dziewczynę we wsi – Zosię, a i ona nie pozostawała mu obojętna. Nie w smak to było miejscowym młodzianom, a już jeden szczególnie kipiał złością, spoglądając na te zaloty.
  Stachu Horn, bo o nim mowa, postanowił rozprawić się z zalotnikiem starymi, sprawdzonymi metodami. Zwołał kilkoro przyjaciół i zaczaili się tuż na skraju lasu. Młody mężczyzna wracający od swej ukochanej spostrzegł napastników i zdając sobie sprawę z ich przewagi liczebnej, uciekł w las. Pogoń nie trwała długo, w końcu wszyscy dotarli do stromego zbocza, z którego wypływały liczne źródła. Napastnicy myśląc, że zapędzili ofiarę w kozi róg, dali upust swojej radości dzikimi okrzykami. Jednak nagle coś przyćmiło te wrzaski.
  Zagrzmiało, zaszumiało, zadymiło... a młodzieniec odbił się od miejsca, w którym stał... i zniknął!!!
  Nikt nie wiedział jak to się stało, a i przeszukanie pobliskich zarośli żadnej wskazówki nie przyniosło. Młodzieńcy jednak byli uparci i zagadkę rozwiązać chcieli. Szukali i szukali, aż znaleźli ślady, na widok których nogi ze strachu ugięły się nawet pod najodważniejszymi z nich.
  W miejscu, w którym odbił się uciekinier, widniały ślady diabelskich racic!!! Odtąd dolinę zwano Diabelskim Skokiem, a nikt bez poważnej przyczyny w miejsce to nie chciał się zbliżać. Zaś panny ze Szwecji, ku miejscowym kawalerom zaczęły się skłaniać.
  Legenda ta wyjaśnia doskonałe zachowanie rezerwatu w jego pierwotnym stanie. Mroczna historia przez wieki chroniła go przed zbyt licznym napływem śmiałków chcących poznać jego tajemnice. Dziś historia o ucieczce zakochanego diabła daje świetny pretekst do odwiedzin tego miejsca. Może jakiemuś uważnemu wędrowcowi uda się odnaleźć owe ślady racic?

  INFORMACJE PRAKTYCZNE
  - rezerwat położony jest ok. 100 m od drogi nr 2326 Szwecja – Sypniewo
  - przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się parking
  - po terenie rezerwatu można poruszać się tylko po wyznaczonym szlaku – żółty szlak turystyczny
  - administracyjnie podlega nadleśnictwu Jastrowie
  - utworzony w 1961 r., powiększony w 1990r, obecnie obejmuje obszar 20,98 ha
  Autor \ źródło: Lena  • Zobacz też

  Park linowy Rudnica

  Nie musisz jechać daleko, aby poczuć adrenalinę!

  Betyń Wielki, jez.

  (Bytyń Wielki, niem.Grosser Böthin See)

  Bytyń

  (niem. Gut Bothin)

  Chmiel Wielki, jez.

  (Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)

  • Polecamy

  komis wałcz kom-tad

  Darmowy wpis do bazy noclegowej