Kukuryku

 • Wybierz język

biustonosz super push up

Powiększ biust o dwa rozmiary i wyglądaj naturalnie! Absolutny bestseller na sublima-bra. Biustonosz max-up to model idealny!
 • sublima-bra.pl
 • symulator farmy 2015 download

  Symulator Farmy 2015 Pobierz Gre z maxymalna szybkościa do 200 mb /s tylko u nas!
 • pobierzgry24.pl
 • ExtraWałcz

  Rudnica

  Rezerwat "Diabli Skok"

  Rezerwat Jeden z piękniejszych i zachowanych w pierwotnej formie obszarów chronionych na terenie Pojezierza Wałeckiego. Swoim obszarem obejmuje powierzchnię 20,98 ha. Utworzony w 1961 r. w celu ochrony lasu mieszanego z pomnikowymi 200 – letnimi okazami drzew. Już przed wojną istniał w tym miejscu rezerwat o podobnie brzmiącej nazwie – Teufelsspring czyli diabelskie źródło.
  Ogromna część rezerwatu, niezwykle malownicza, to głęboki jar. Po jego stromych zboczach, sięgających 20 metrów, spływają liczne źródła, które zasilają pobliskie jezioro Krępsko Małe. O niezwykłości tego miejsca decyduje mikroklimat pozwalający rozwijać się

  roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich. Możemy spotkać na swojej drodze przetacznik górski czy też niezapominajkę leśną. Flora rezerwatu to 285 gatunków, z czego 64 stanowią mszaki, a 11 paprocie. Dzięki temu, a także licznym powalony na zboczach jaru drzewom, rezerwat sprawia wrażenie pierwotnego, niemal nietkniętego ludzką stopą. Rezerwat jest początkiem malowniczego obszaru Doliny Rurzycy, niezwykle atrakcyjnego dla miłośników kajakarstwa.

  O NAZWIE SŁÓW KILKA
  Ten niezwykle urodziwy zakątek Pojezierza Wałeckiego zawdzięcza swoją nazwę niewiarygodnemu wydarzeniu, o którym wieść, przekazywana z ust do ust, dotrwała do naszych czasów.
  Otóż pobliska wieś Szwecja słynęła z niezwykle urodziwych dziewcząt. Ze wszystkich stron świata przybywali tu młodzieńcy szukający odpowiedniej kandydatki na żonę. Nie bardzo to podobało się miejscowym kawalerom, którym co piękniejsze panny znikały sprzed nosa. Zazdrość i „gorące głowy” młodzianów często doprowadzały do zatargów, a i poważniejsze bijatyki się zdarzały.
  Razu pewnego, do wsi przybył niezwykle elegancki panicz. Dystyngowany, przystojny, zawrócił w głowie niejednej pannie, a i mężatki spoglądały z zainteresowaniem. Tajemniczy młodzieniec swoją uwagą obdarzył najpiękniejszą dziewczynę we wsi – Zosię, a i ona nie pozostawała mu obojętna. Nie w smak to było miejscowym młodzianom, a już jeden szczególnie kipiał złością, spoglądając na te zaloty.
  Stachu Horn, bo o nim mowa, postanowił rozprawić się z zalotnikiem starymi, sprawdzonymi metodami. Zwołał kilkoro przyjaciół i zaczaili się tuż na skraju lasu. Młody mężczyzna wracający od swej ukochanej spostrzegł napastników i zdając sobie sprawę z ich przewagi liczebnej, uciekł w las. Pogoń nie trwała długo, w końcu wszyscy dotarli do stromego zbocza, z którego wypływały liczne źródła. Napastnicy myśląc, że zapędzili ofiarę w kozi róg, dali upust swojej radości dzikimi okrzykami. Jednak nagle coś przyćmiło te wrzaski.
  Zagrzmiało, zaszumiało, zadymiło... a młodzieniec odbił się od miejsca, w którym stał... i zniknął!!!
  Nikt nie wiedział jak to się stało, a i przeszukanie pobliskich zarośli żadnej wskazówki nie przyniosło. Młodzieńcy jednak byli uparci i zagadkę rozwiązać chcieli. Szukali i szukali, aż znaleźli ślady, na widok których nogi ze strachu ugięły się nawet pod najodważniejszymi z nich.
  W miejscu, w którym odbił się uciekinier, widniały ślady diabelskich racic!!! Odtąd dolinę zwano Diabelskim Skokiem, a nikt bez poważnej przyczyny w miejsce to nie chciał się zbliżać. Zaś panny ze Szwecji, ku miejscowym kawalerom zaczęły się skłaniać.
  Legenda ta wyjaśnia doskonałe zachowanie rezerwatu w jego pierwotnym stanie. Mroczna historia przez wieki chroniła go przed zbyt licznym napływem śmiałków chcących poznać jego tajemnice. Dziś historia o ucieczce zakochanego diabła daje świetny pretekst do odwiedzin tego miejsca. Może jakiemuś uważnemu wędrowcowi uda się odnaleźć owe ślady racic?

  INFORMACJE PRAKTYCZNE
  - rezerwat położony jest ok. 100 m od drogi nr 2326 Szwecja – Sypniewo
  - przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się parking
  - po terenie rezerwatu można poruszać się tylko po wyznaczonym szlaku – żółty szlak turystyczny
  - administracyjnie podlega nadleśnictwu Jastrowie
  - utworzony w 1961 r., powiększony w 1990r, obecnie obejmuje obszar 20,98 ha
  Autor \ źródło: Lena  • Zobacz też

  Szlak czarny ZP 1134

  Rezerwat 'Golcowe Bagno'

  Rogaliki

  Wałcz

  (niem. Deutsch Krone)

  • Polecamy

  Darmowy wpis do bazy noclegowej

  komis wałcz kom-tad