Nietoperze

Nietoperze Strzaliny poza, niezaprzeczalnie ciekawymi, pozostałościami po Grupie Warownej Góra Wisielcza, posiadają również atrakcje dla miłośników spotkań z fauną i florą.
Osobliwością Góry Wisielczej są jej obecni mieszkańcy. Ciemne, wilgotne, mroczne i trudno dostępne rejony upodobały sobie nietoperze.
Teren, na którym zamieszkują objęto w 2008 r. ochroną - Rezerwat Przyrody „Strzaliny koło Tuczna”. Swoim zasięgiem obejmuje on zarówno tereny wnętrza Góry Wisielczej (pozostałości fortyfikacji), jak porastające wzgórze lasy.
Przyjmuje się, ze Góra Wisielcza stanowi czwarte miejsce pod względem liczebności zimujących nietoperzy w Polsce. Spotkać tu można cztery gatunki nocnych stworzeń – nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, gacek wielkouchy. Gościnnie bywa również nocek Bechsteina. Jest to najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce gdzie można go spotkać.
Wszystkie gatunki zaliczane są do gatunków chronionych.

NOCEK DUŻY – podlega ochronie ścisłej, ten ssak o dość niewielkich rozmiarach (7-8 cm), ma nieproporcjonalnie dużą rozpiętość skrzydeł (35 – 44 cm), futro o zabarwieniu (zależnie od wieku) od szarobrunatnego do brązowego. Przebywa w pobliżu ludzi. Upodobał sobie głównie strychy, wieże, poddasza kościołów. Na zimę wybiera bardziej odosobnione miejsca – podziemne fortyfikacje, jaskinie, piwnice. Potrafią odbyć daleką podróż w poszukiwaniu miejsca hibernacji. Na polowania wybiera się nocą, a jego głównym przysmakiem są chrząszcze. Żyją w koloniach, ale złożonych z samic, samce preferują życie samotników. Mogą osiągnąć wiek nawet 37 lat.

NOCEK NATTERERA – Jeden z bardziej rozpowszechnionych gatunków w Polsce, a co za tym idzie objęty najmniejsza ochroną. Średnich rozmiarów, o ubarwieniu brązowo – białym. Latem spotkać je można w dziuplach drzew i budkach lęgowych, zdarza im się także przebywać w szczelinach między budynkami. Zimą wybierają bardziej bezpieczne miejsca – podziemne fortyfikacje, opuszczone kopalnie, nieużywane studnie, piwnice. Na łowy wylatuje nocą, potrafi chwytać ofiary w locie lub zbierać je z powierzchni roślin. Do jego diety zaliczają się m.in. pająki oraz muchówki. Średnio osobniki tego gatunku dożywają 23 lat.

NOCEK RUDY – Gatunek objęty niewielką ochroną, dość liczny na terenie Polski. Nietoperz niewielkich rozmiarów (rozpiętość skrzydeł 21 – 27 cm), o ubarwieniu brązowo – białym. W okresie letnim przebywają w dziuplach, budkach lęgowych, szczelinach mostów i budynków. Na zimę wybierają podziemne kryjówki, ale chłodniejsze i bardziej wilgotne niż pozostałe gatunki. Żerują późną nocą, głównie nad zbiornikami wodnymi. Żywią się głównie owadami, ale potrafią upolować nawet małą rybę. Średnio żyją 28 lat.

GACEK WIELKOUCHY – nazwa gatunku, w ramach którego po 1960 r wyróżnia się dwa – gacka brunatnego i szarego. Nietoperz, którego wyróżniają sporej wielkości uszy, o zabarwieniu brązowym lub szarym. Można go spotkać na terenie całego kraju, jest gatunkiem zagrożonym w niewielkim stopniu. Latem przebywa głównie na poddaszach budynków, w dziuplach drzew lub budkach lęgowych. Do hibernacji wybiera miejsca podziemne, trudno dostępne, ale chłodne. Nie przepada za wilgocią, dlatego rzadziej spotyka się go np. w starych studniach. W odróżnieniu od innych gatunków prowadzi osiadły tryb życia. Miejsca do zimowania poszukuje w najbliższym otoczeniu. Przysmakiem dla niego są motyle nocne, które potrafi zlokalizować dzięki słuchowi biernemu. Echolokację wykorzystuje w niewielkim stopniu, głównie do wykrywania przeszkód.

Ze względu na niezwykłych mieszkańców i chęć zapewnienia im spokojnej hibernacji, przewidywane jest czasowe zamknięcie obiektów Grupy Warownej Góra Wisielcza dla ruchu turystycznego w okresie 15 wrzesień – 15 kwiecień. Jednak, aby spotkać tych niecodziennych bywalców fortyfikacji nie trzeba zakłócać im snu. Zdarza się, że i w okresie letnim można przyjrzeć się wiszącemu głowa w dół zwierzęciu. Zgodnie z zasadą – nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe, nie strzelajmy mu prosto w oczy fleszem. W końcu sami też nie chcielibyśmy być budzeni w tak paskudny sposób.
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

StrzalinyLaski WałeckieNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

MartewBronikowoMirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

Tuczno



VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak żółty ZP 1129y

Wałcz – J. Smolno – J. Łubianka – Ostrowiec (14km)

Rezerwat 'Leśne Źródła'

Szlaki nie oznakowane

Rezerwat 'Glinki'

  • Polecamy
?>