Kościół pw. św. Józefa w Zdbowie

Pierwszy kościół na terenie Zdbowa powstał już w XIV wieku. Prawdopodobnie był to drewniany budynek, jakie spotykało się w innych miejscowościach należących do rodu Wedlów. Zniszczony, prawdopodobnie rozebrany, w czasie sporów religijnych. Kolejny, który możemy podziwiać do dziś, powstał w 1819 r.
Jest to budowla szachulcowa, zamknięta pięciokątnym prezbiterium. Do jednej ze ścian przylega zakrystia na planie prostokąta. Wewnątrz symboliczny podział na trzy nawy. Część wyposażenia kościoła pochodzi z poprzedniej, rozebranej świątyni.
Na uwagę zasługują: ołtarz z XVII wieku z obrazami św. Józefa i Świętej Trójcy z XIX wieku, ambona i konfesjonał z XVII wieku oraz wiszący świecznik datowany na 1852 r. Ciekawe jest połączenie ambony i konfesjonału, zapewne wymuszone niewielkimi rozmiarami poprzedniego kościoła.
Na terenie przykościelnym stoi jedyny tego typu budynek na terenie Pojezierza Wałeckiego – klasycystyczne mauzoleum rodziny Ree, pochodzące z XIX wieku. Formą nawiązujące do antycznej świątyni była prawdopodobnie dziełem wybitnego architekta - Karola Fryderyka Schinkel. Dziś bardzo zniszczona, jednak nadal można dostrzec charakterystyczne cechy, chociażby jońskie kapitele kolumn pokryte cyną.
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Laski Wałeckie
--- miejsce na reklamę ---

WałczStrzalinyMartew
--- miejsce na reklamę ---
VIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Szlak czerwony (im. IV Dywizji Piechoty)

ZW 1135c

Szlak niebieski ZP 1131n

Chmiel Wielki, jez.

(Chmiel Duży, Wojskowe, Głębokie, niem. Grosser Kamel See)

Podwodny las - Borne Sulinowo

  • Polecamy

komis wałcz kom-tad

Darmowy wpis do bazy noclegowej

?>