Kościół w Martwi
pw. Matki Boskiej Różańcowej

Kościół w Martwi Obecnie istniejący kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej datuje się na 1680 r. Nie był to jednak pierwszy kościół powstały na terenie miejscowości. Wcześniej istniał tu budynek drewniany, XIV - wieczny, który, prawdopodobnie, spłonął doszczętnie w 1625 r. Wiadomość ta budzi jednak pewne wątpliwości. Możliwe jest, że obecny budynek to modyfikacja poprzedniego.
Kościół w Martwi przechodził różne koleje losów. Wraz ze zmianą obowiązującego na zamku tuczyńskim wyznania, zmieniała się i przynależność kościoła w Martwi. Początkowo posiadający godność kościoła parafialnego, z
czasem stał się kościołem filialnym należącym do parafii w Tucznie.
Zachowany do dziś budynek wzniesiony metodą szachulcową to świątynia bez podziału na nawy, o jednoprzestrzennej powierzchni. Prezbiterium zamknięte wielokątnie. Do jednej z bocznych ścian przylega czworoboczna zakrystia. Szczególnej uwadze polecamy wyposażenie kościoła. Barokowy ołtarz pochodzi z XVII wieku. Szczególnie cenny jest obraz usytuowany w jego dolnej części. Gotycki krucyfiks z XVI w. oraz komplet cynowych lichtarzy.
Kościół usytuowany przy drodze z Tuczna, w centrum wsi. Otoczony dawnym przykościelnym cmentarzem, ogrodzony kamiennym murkiem. Na trenie przykościelnym stoi drewniana dzwonnica. Wokół okazy drzew, które uznaje się za równolatki kościoła.
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

MirosławiecStrzaliny
--- miejsce na reklamę ---

KłębowiecMartewNadarzyce
--- miejsce na reklamę ---

CzłopaVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Tuczno - Człopa - Tuczno

Rezerwat 'Leśne Źródła'

Zachowanie się w lesie i na szlaku

Turystyka konna

  • Polecamy
?>