Rezerwat "Strzaliny koło Tuczna"

Rezerwat ten powstał w 2008 r. i obejmuje swoją powierzchnią 17,83 ha. Stało się to za sprawą osobliwych mieszkańców Grupy Warownej Góra Wisielcza. Ciemne, wilgotne, mroczne i trudno dostępne rejony upodobały sobie nietoperze.
Swoją ochroną rezerwat obejmuje zarówno tereny podziemne (pozostałości bunkrów i łączących je korytarzy), jak i naziemna (las porastający wzgórze).
Przyjmuje się, że Góra Wisielcza stanowi czwarte miejsce pod względem liczebności zimujących nietoperzy w Polsce. Spotkać tu można cztery gatunki tych całkiem, wbrew pozorom, sympatycznych stworzeń – nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, gacek wielkouchy. Gościnnie bywa również nocek Bechsteina. Jest to najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce, gdzie można go spotkać.
O ochronie terenów naziemnych zdecydowała obecność niespotykanych na terenach nizinnych mszaków, charakterystycznych dla obszarów górskich (38 gatunków).
Ze względu na niezwykłych mieszkańców i chęć zapewnienia im spokojnej hibernacji, przewidywane jest czasowe zamknięcie obiektów Grupy Warownej Góra Wisielcza dla ruchu turystycznego w okresie 15 wrzesień – 15 kwiecień. Jednak, aby spotkać tych niecodziennych bywalców fortyfikacji nie trzeba zakłócać im snu. Zdarza się, że i w okresie letnim można przyjrzeć się wiszącemu głowa w dół nietoperzowi. Zgodnie z zasadą – nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe, nie strzelajmy mu prosto w oczy fleszem. W końcu sami też nie chcielibyśmy być budzeni w tak paskudny sposób.
Dużym zagrożeniem dla rezerwatu są zmiany mikroklimatyczne oraz wandalizm odwiedzających to miejsce. Starajmy się więc nie zakłócać nietoperzom wypoczynku i szanować miejsce, które sobie wybrały.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
- ograniczony dostęp w czasie hibernacji nietoperz (wrzesień – kwiecień)
- rezerwat położony na obrzeżach miejscowości Strzaliny
- prowadzi do niego czerwony szlak turystyczny
- na jego obrzeżach przygotowano miejsca parkingowe
Autor \ źródło: Lena

Pojezierze wałeckie | Inne wiadomości:

Marcinkowice
--- miejsce na reklamę ---

Mirosławiec
--- miejsce na reklamę ---

JastrowieNadarzyceStrzalinyVIP

  • Wybierz język
  • Zobacz też

Tuczno

(niem. Tutz)

Czarodziejska Górka

Iłowiec

(niem. Polniche Fuhlbeck)

Czernina

  • Polecamy
?>